КСУ відкрив провадження за поданням омбудсменки Денісової, яка просить переглянути деякі закони про медицину

Конституційний суд України відкрив конституційне провадження за поданням уповноваженої з прав людини Людмили Денісової. Омбудсменка просить КСУ визнати неконституційними деякі положення законів про охорону здоров'я.

Про це заявили на сайті Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини.

Конституційний суд буде розглядати справу за поданням Денісової по суті. Поки що про дату розгляду та форму слухання не повідомляли.

Конституційний суд розгляне, чи відповідають Конституції положення чотирьох пунктів українського законодавства про охорону здоров'я.

Повноваження місцевої влади. Так, Денісова просить звернути увагу на ч. 5 та ч. 6 ст. 16 «Основ законодавства України про охорону здоров’я», за яким місцева влада в Україні має право планувати розвиток мережі закладів охорони здоров’я комунальної форми власності, самостійно ухвалювати рішення про створення, припинення, реорганізацію чи перепрофілювання медичних закладів (з урахуванням плану розвитку так званого госпітального округу).

Цього ж стосується претензія омбудсменки щодо скасування у 2015 році закону «Про введення мораторію на ліквідацію та реорганізацію закладів охорони здоровʼя».

Цей закон забороняв органам місцевого самоврядування закривати та реорганізувати медичні заклади та аптеки. Його скасування дозволило місцевій владі реорганізувати роботу закладів охорони здоров'я.

Безкоштовні медичні послуги. Окрім того, Денісова просить визначити конституційність ч. 6 ст. 4 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Ця стаття передбачає, що українці мають право за державний кошт отримувати низку медичних послуг, а звуження переліку цих послуг не допускається, крім окремих випадків, визначених законом.

Зокрема, безкоштовно можна претендувати на вакцинацію, первинну та екстрену медичну допомогу, медичну допомогу при пологах тощо. Людмила Денісова пропонує скасувати норму, яка дозволяє змінювати перелік безкоштовних медичних послуг для українців, тобто заборонити його звужувати.

Права людини під час карантину. Також її зауваження стосуються ч. 4 ст. 29 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», яка визначає, що під час карантину уряд встановлює «обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них». Однак які саме обмеження прав людей може вводити Кабінет міністрів ㅡ не вказано.

Уповноважена з прав людини зазначала, що отримувала від громадян «численні звернення» щодо порушення їхніх конституційних прав і свобод людини у зв'язку з цими положеннями законодавства про сферу охорони здоров’я.