УКРАЇНА

Платні пологи в Україні — правда чи вигадка?

28 серпня, 2017 14:32
УКРАЇНА/Платні пологи в Україні — правда чи вигадка?
Зберегти
Вигляд
lead
З 2019 року пологи в державних та комунальних лікарнях України стануть офіційно платними — така заява народної депутатки Ольги Богомолець, голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я збурила соцмережі та ефіри телеканалів в останні кілька днів. Громадське розбиралося, що з цього правда, а що вигадка.

«Якщо ми візьмемо пологи, вони можуть бути плановими, і тоді, згідно з новими законами, вони підпадають під оплату. Але пологи можуть бути екстреними. І тоді це екстрена допомога. Вона покривається державою», — заяву Ольги Богомолець цитували зокрема сайти ТСН, Обозреватель тощо. Іще раніше, у червні Богомолець дослівно цитували видання finance.ua та ZIK.ua.

Медіа та соціальні мережі швидко підхопили черговий «скандал», пов’язаний із МОЗівським проектом медичної реформи, який чекає на розгляд Радою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Невідкладна медична реформа: парламентський бар’єр

Ольга Богомолець — голова профільного парламентського комітету— відомий критик проекту реформи МОЗ, зокрема в частині майбутнього фінансування сфери охорони здоров’я.

Перспектива появи нових платних послуг, що є порушенням прописаного в Конституції права українців на безкоштовну медицину, обурила багатьох.

З іншого боку лунали твердження, що за пологи в комунальних та державних лікарнях українські жінки і так мусять платити — офіційні та неофіційні благодійні внески, окремо платять хірургам та анестезіологам, медикаменти та супутні матеріали також закуповують власним коштом.

Нагадаємо, що МОЗ просуває так званий принцип «гроші ідуть за пацієнтом» — систему, за якою державні та комунальні заклади охорони здоров’я отримуватимуть фінасування лише за надані пацієнтам послуги. Бюджетні гроші розподілятиме новий орган — Національна служба здоров’я.

Для цього вартість конкретних медичних послуг має бути прорахована МОЗ-ом, щоб усюди вона була більш-менш однаковою. Поки що це відбувається в окремих пілотних проектах, один з яких пов’язаний саме з вагітністю та пологами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Персональний лікар, протокол лікування та e-health: що потрібно знати про реформу системи охорони здоров’я

У відповідь на заяву Ольги Богомолець (праворуч) міністерка Уляна Супрун (ліворуч) наголосила, що більшість медичних послуг, пов’язаних із пологами, залишаться безкоштовними Фото: Микола Лазаренко/POOL/УНІАН

У МОЗ стверджують: більшість медичних послуг, пов’язаних із пологами, залишаться безкоштовними для породіль. «Ми оплачуватимемо пологи як пакет усіх послуг, які надаються під час пологів. Це буде оплачено через державне агентство», — ідеться в офіційній заяві в.о міністра Уляни Супрун.

Для підвтердження своїх слів у МОЗ посилаються на текст законопороекту «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», остання версія якого опублікована на сайті Верховної ради 13 липня.

У статті четвертій майбутнього закону наводиться перелік медичних послуг, надання яких за рахунок держбюджету держава гарантує українським громадянам, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, особам, яких визнано біженцями, або тим, які потребують додаткового захисту.

Медична допомога пов’язана з вагітністю та пологами є восьмим пунктом цього переліку.

У МОЗ неодноразово звинувачували окремих членів профільного парламентського комітету з питань охорони здоров’я в поширенні неправдивої інформації про заплановану медичну реформу.

Громадське намагалося зв’язатися з Ольгою Богомолець, щоб отримати коментарі щодо поширення інформації про платні пологи, проте у вівторок на дзвінки вона не відповідала.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Pефopма системи охорони здоров'я: оцінка лікаpів, МОЗ, експертів та профільного комітету

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Пов`язані новини