Лідер Ірану звинуватив США у створенні перешкод із закупівлею вакцин від COVID-19

Президент Ірану Хасан Рухані розкритикував владу США за нібито створення перешкод Тегерану у закупівлі вакцин проти коронавірусу.

Про це йдеться у заяві глави держави, яку цитує агенція AFP.

З його слів, Вашингтон вимагає, щоб транзакції Ірану з метою купівлі вакцин проти коронавірусу проходили через американські банки та висловив побоювання, що кошти можуть бути вилучені американською стороною.

Агенція зазначає, що Іран має заморожені активи в декількох країнах, зокрема в США.

«Ми хочемо переказати гроші з країни, де зберігаються наші кошти, щоб придбати вакцину, і "ця країна" погодилася», — сказав Рухані під час засідання іранської оперативної групи з питань коронавірусу, не називаючи країну, про яку йдеться.

Що про це думають у США?

Відділ Міністерства фінансів США з контролю за іноземними активами раніше повідомляв, що у нього «немає проблем» з перерахуванням коштів для таких потреб. Але гроші повинні спочатку пройти через американський банк перед транзакцією на придбання вакцини, сказав Рухані.

Видання вказує, що теоретично ліки звільняються від санкцій, зокрема запроваджених владою США щодо Ірану. Але насправді міжнародні банки, як правило, відмовляються від банківських транзакцій, пов’язаних з Іраном, щоб уникнути потенційних судових процесів.

Іран і США

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною та Росією про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, зокрема заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Її повна назва — «Спільний всеосяжний план дій».

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції Вашингтона проти Ірану. 5 листопада ці санкції набули чинності. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

А нещодавно президент Ірану Хасан Рухані закликав кандидата у президенти США Джо Байдена повернути США до виконання умов ядерної угоди, бо є «можливість компенсувати минулі помилки».