Державний секретар США Майк Помпео оголосив про відновлення санкцій, накладених проти Ірану через нарощування ним ядерного потенціалу. Ці санкції були скасовані Радою Безпеки ООН у 2015 році через укладання так званої «іранської ядерної угоди». У 2018 році США вийшли з неї.

У своїй заяві Помпео анонсував «низку додаткових заходів для впровадження санкцій ООН і притягнення порушників до відповідальності».

«Наші дії з максимального тиску на іранський режим триватимуть доти, доки Іран не укладе з нами всеосяжної угоди для стримування своїх загроз поширення ядерної зброї та перестане поширювати хаос, насилля і кровопролиття», — додав держсекретар США.

США обґрунтовують відновлення санкцій резолюцією Радбезу ООН від 2015 року, яка передбачає відновлення санкцій проти Ірану через порушення ним «іранської ядерної угоди» (повна назва — «Спільний всеосяжний план дій»).

Додатково Вашингтон пригрозив «наслідками» для тих країн-членів ООН, які відмовляться виконувати свої зобов’язання і впроваджувати санкції.

«Жодної юридичної сили»

Інші підписанти угоди — Франція, Німеччина і Велика Британія — оприлюднили спільну заяву, в якій нагадали, що в травні 2018 року США самі вийшли з «іранської ядерної угоди». А тому їхня заява про відновлення санкцій «не може мати юридичної сили».

«Звідси випливає, що будь-які рішення та дії, вжиті на підставі такої процедури або які стануть її можливим наслідком, також не можуть мати жодної юридичної сили», — йдеться в заяві.

Іншими словами, на думку Лондона, Парижа і Берліна, санкції США проти Ірану є недійсними, бо Штати самі вийшли з угоди, через порушення якої ці санкції могли накладатися. Схожу думку, тільки в набагато різкішій формі, висловило й МЗС Росії.

Про яку угоду йдеться?

У липні 2015 року Іран уклав угоду зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною та Росією. про відмову від розробки ядерної зброї в обмін на зняття деяких економічних санкцій, зокрема заборони на міжнародну торгівлю нафтою. Її повна назва «— Спільний всеосяжний план дій».

Уряди провідних європейських країн вважають угоду з Іраном важливою умовою для міжнародної безпеки. Водночас низка країн, зокрема чинна адміністрація США та Ізраїль, висловлюють побоювання, що угода не дає твердих гарантій відмови Ірану від розробки ядерної зброї.

8 травня 2018 року президент США Дональд Трамп заявив, що США вийдуть з угоди щодо іранської ядерної програми й відновлять санкції Вашингтона проти Ірану. 5 листопада ці санкції набули чинності. Іран назвав вихід США з ядерної програми «незаконним».

Європейські гаранти ядерної угоди також звинувачують Іран у порушенні її окремих положень. Зокрема, в грудні 2019-го країни звернулися до ООН, стверджуючи, що Тегеран продовжує розробляти балістичні ракети, здатні переносити ядерний заряд. При цьому вони не вважають доцільним виходити з угоди чи припиняти її дію.

Поділитись: