Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вважає, що депортація кримськотатарського народу у 1944 році була «спробою знищення всього народу».

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв вважає, що депортація кримськотатарського народу у 1944 році була «спробою знищення всього народу».

Про це Джемілєв повідомив Громадському в університеті Торонто на заході, присвяченому ситуації з репресіями проти кримських татар і порушенням прав людини в анексованому Криму.

«Депортація 1944 року —  це було не просто переселення, очищення території від одного етносу і заселення іншого. Це була спроба знищення всього народу. Ми втратили під час депортації у перших два роки десь 46% населення. Але, крім того, і знищувалася вся культурна спадщина, перейменовували селища, міста, знищувалися кладовища і все, що нагадувало кримських татар. Народ був відкинутий на десятиліття назад, на цілу епоху», — сказав Джемілєв.

Він вважає, що такі злочини слід не забувати людству, аби вони не повторились у майбутньому.

«Такого роду злочини ні в якому разі не можна забувати, щоб він не повторився... День депортації для нас — це не просто день скорботи, а також — день консолідації народу», — додав Джемілєв.

Зазначимо, 18 травня в Україні та світі згадують жертв депортації та геноциду кримських татар. Сьогодні також відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.

Насильницьке виселення кримських татар із півострова почалося 18 травня 1944 року. Радянська влада звинуватила весь корінний народ у державній зраді та співпраці з фашистським окупаційним режимом під час Другої світової війни.

Лише за перші два дні з Криму депортували 191 тисячу кримських татар. У результаті насильницького виселення загинуло близько 46% чисельності кримськотатарського населення, серед яких половина  — діти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Важкий танець депортації»: історія кримськотатарської танцівниці

Поділитись: