Професійний революціонер: хто такий новий прем'єр-міністр Вірменії Пашинян
Опозиційного політика, лідера протестних рухів у Вірменії Ніколу Пашиняна обрали новим прем’єр—міністром країни. З другої спроби за нього проголосували 59 депутатів зі 101 присутнього. «Проти» виступили 42 парламентарі. Таким чином Пашинян офіційно став 16—м прем’єр—міністром Вірменії.
Від Пашиняна насамперед чекають оголошення позачергових виборів. За конституцією ті мають відбутися не раніше, ніж за 30, і не пізніше, ніж за 45 днів після розпуску парламенту. Тоді вже можна буде казати про перезавантеження вірменської влади.
Хоча нині Пашинян і має зіграти роль тимчасову, саме його вважають національним лідером.
Попри те, що на минулих виборах 2017-го його партія набрала менше 8% голосів, альтернативи Пашиняну ні вірменські політологи, ні демонстранти не бачать. Але його перебування на чолі країни сприймається запорукою того, що вибори будуть прозорими й чесними. Саме він був одним з перших політиків, який закликав вірмен вийти на акції протесту, що призвели до відставки прем'єр-міністра. Сам Пашинян каже, що революція не повинна мати одного обличчя.
Хто такий Нікол Пашинян — у матеріалі Громадського.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Протести у Вірменії: крок проти несправедливості (СПЕЦРЕПОРТАЖ)
У політику — з журналістики
Пашинян, якому нині 42 роки, прийшов у вірменську політику з журналістики. До університету вступив у 1990-му, одразу після повалення СРСР. Зі студентських років писав на гострі внутрішньополітичні теми, був редактором видань «Айкакан жаманак», «Орагір». З університету його, щоправда, вигнали за кілька днів до випуску. За словами Пашиняна, з політичних мотивів.
На парламентських виборах 2007-го очолив блок «Імпічмент», що виступав за відставку тодішнього президента Кочаряна і прем'єра — Саргсяна. Однак блок набрав трохи більше 1%.
Після президентських виборів 2008-го року, на яких переміг Серж Саргсян, у Вірменії відбулися вуличні протести. У них загинуло 8 демонстрантів та 1 військовий, а до лікарень звернулися понад 300 людей. На той час лідером опозиції був перший президент Вірменії Левон Тер-Петросян. Пашиняна ж звинувачували в організації безладів й оголосили в розшук.
Політик понад рік переховувався від влади й у 2009-му здався поліції. У 2010-му Пашиняна засудили до 7 років ув'язнення, згодом скоротили строк, а наступного року амністували на честь 20-ї річниці незалежності Вірменії. У 2012 Пашинян став депутатом парламенту від опозиційного блоку «Вірменський національний конгрес».
Пашинян не є заможною людиною, не є власником бізнесу. Його статки від часу депутатства є задекларованими і публічними. Нікол Пашинян одружений і має 4 дітей. Вважалося, що у 2000-ні Пашинян представляв радикальну опозицію. Нині ж усі сторони, зокрема і поліція і уряд, говорять про Пашиняна схвально, вважаючи саме його заслугою те, що вуличні акції проходять мирно.
Лідер вірменської революції Нікола Пашинян (в центрі) сперечається із поліцейськими під час масових протестів у Єревані, Вірменія, 25 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/HAYK BAGHDASARYAN
Системний опозиціонер без організованої підтримки
Під час вуличних протестів Пашинян уникав войовничої риторики, а своїм натхненником вважає південноафриканського лідера Нельсона Манделу, який після повалення апартеїду намагався об’єднати населення своєї країни.
Попри бурхливу протестну діяльність Пашинян завжди намагався отримати мандат довіри виборця. У вересні 2017-го змагався за крісло мера Єревана, однак набрав 21%, поступившись тодішньорму очільникові міста Маргаряну, який походить з відомої вірменської політичної династії.
Опозиційний блок «Елк» на минулих виборах у квітні 2017-го здобув трохи менше 8% голосів, а отже, всього 9 зі 105 місць в парламенті. «Елк» — це ліберальний альянс, який, замість співпраці з Євразійським економічним союзом, орієнтується на відновлення перемовин з ЄС щодо Угоди про зону вільної торгівлі. Екс-прем'єр-міністр Серж Саргсян на зустрічі з опозиціонерами заявляв, що партія, яка набрала таку кількість голосів, не може говорити від імені народу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Протести в Єревані: обличчя змін (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Водночас треба зазначити, що минулорічні парламентські вибори позначилися численними фальсифікаціями, а чимала кількість депутатів правлячої «Республіканської партії» є насамперед бізнесменами, що захищають власні інтереси.
Тепер, проводячи переговори з вірменською владою, Пашинян передусім спілкується з представниками власної партії та лідерами громадянського суспільства.
Не проти Росії, але за Євросоюз
«Це оксамитова, а не кольорова революція» — наголошують вірменські політологи, зокрема голова Аналітичного Центру з глобалізації та регіональної спрівпраці Степан Григорян.
У такий спосіб пояснюють, що на відміну від українського Майдану та Помаранчевої Революції, чи Революції Троянд у Грузії, вірменські протести не є виступом проти Кремля. Справа в боротьбі з корупцією.
«Для Пашиняна та його партії — невеликої, однак динамічної — основним завданням є боротьба з корупцією. Боротьба проти олігархічної верхівки в економіці», — сказав Григорян Громадському. Власне верховенство закону і соціальна справедливість — це те, що є перевагами співпраці з ЄС для партії «Елк» .
Лідер вірменської революції Нікола Пашинян (ліворуч) під час масових протестів в Єревані, Вірменія, 18 квітня 2018 року Фото: Кавказский узел
У розмові з ВВС Пашинян заявив, що вірменсько-російським відносинам нічого не загрожує, і «якщо щось і змінюватиметься, то тільки в позитивному напрямку». Загалом у Росії мешкає 2,5 мільйони вірмен, тоді як населення республіки — 3 мільйони. Водночас лідер опозиції наголосив, що має намір поглибити відносин і з Євросоюзом, і зі США, Іраном, Грузією та «взагалі з усіма партнерами».
У 2015-му Пашинян був серед організаторів руху «ЕлектроЄвреван» проти російських монополій в енергетиці, все ж упродовж років у політиці Пашинян ніколи не висловлювався негативно проти Москви. Під час останніх протестів антиросійська риторика не використовувалася, адже, за словами самого Пашиняна, це була революція за порядок усередині країни. Однак джерело з оточення опозиціонера розповіло Громадському, що план у Пашиняна такий: спершу змінити владу в країні, а вже потім звільнятися від впливу Росії.
Не секрет, що вірмени побоюються, що жорстка критика Кремля може стати приводом для Москви придушити революцію чи навіть підтримати сусідній Азербайджан у військовому конфлікті в Нагірному Карабасі — невизнаній території, що за міжнародним законодавством вважається азербайджанською і де мешкають вірмени. Щодо Нагорного Карабаху, Пашинян наполягає на залученні представників «НКР» до будь-яких переговорів, які стосуються самопроголошеної республіки.
- Поділитися: