Лідери одразу дев’ятьох країн отримали Премію Іґнобеля, більш відому як «Шнобеля», за досягнення у сфері медичної освіти. Серед лауреатів — президенти: Володимир Путін (Росія), Дональд Трамп (США) та Олександр Лукашенко (Білорусь).

Цьогорічних переможців премії оголосили 17 вересня.

Як зазначили організатори премії, очільники країн під час пандемії коронавірусу змогли показати світу, що «політики можуть мати більш безпосередній вплив на життя та смерть, ніж вчені та лікарі».

«Антипремію» також отримали президент Бразилії Жаїр Болсонару, прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, прем’єр Індії Наренда Моді, президент Мексики Андрес Мануель Лопес Обрадор, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган та президент Туркменістану Гурбангулі Бердимухамедов.

Олександр Лукашенко потрапив у список номінантів вже вдруге. У 2013 році йому присудили так звану «Шнобелівську премію миру» за заборону публічних оплесків. Тоді, білоруська поліція змогла затримати за аплодисменти однорукого чоловіка.

Хто ще отримав «Шнобеля»?

Найдивнішим науковим відкриттям цього року стало дослідження швейцарського науковця Стефана Ребера. Він зі своєю командою помістили самку алігатора у заповнену гелієм камеру — науковці хотіли перевірити, як зміниться тембр рептилії.

Антрополог з США Метін Ерен отримав нагороду за виготовлення ножа з власних заморожених фекалій. Чоловік намагався перевірити справжність інуїтської легенди.

Ерен та його колеги спробували розрізати цим ножем м'ясо, як зробив герой байки. Та виявилось, що при контакті з теплішим матеріалом ніж моментально танув.

Відзначились також австралійські вчені українського походження Іван Максимов і Андрій Потоцький. Вони отримали «Шнобеля» у сфері фізики за експериментальне дослідження того, що відбувається з живим земляним черв'яком при вібрації на високій частоті.

Серед інших лауреатів:

  • психологія — Міранда Джакомін і Ніколас Руле за розробку методу ідентифікації нарцисизму в людей за допомогою вивчення їх брів;
  • премія миру — урядам Індії й Пакистану, дипломати яких постійно дзвонили один одному у двері ночами, а потім тікали;
  • економіка — група науковців на чолі з Крістофером Воткінсом за спробу встановити взаємозв'язок між нерівністю доходів в різних країнах світу з середньою кількістю «французьких поцілунків»;
  • менеджмент — група з п'яти китайських найманих вбивць, які передоручили вчинення злочину один одному, в результаті чого жертва не постраждала;
  • ентомологія — Річард Феттер за збір доказів, що багато вчених-ентимологів, що вивчають комах, насправді бояться павуків.

Що це за премія?

Премія Іґнобеля, більше відома у нас як «премія Шнобеля», — пародійна наукова нагорода, яку вручають за найбільші антидосягнення року. Жартівливу премію вигадав американський журнал «Аннали неймовірних досліджень». 

На неї номінують найбільш безглузді та непотрібні наукові відкриття. Жартівливі номінації вручають за досягнення, які «спочатку змушують сміятися, а потім задуматись». Нагородження цієї премії відбувається на початку жовтня, тоді ж, коли вручають Нобелівські премії. 

Авторка: Ірина Сітнікова
Поділитись: