Лідери Польщі та Словаччини спільно відвідають колег, щоб переконати надати Україні статус кандидата в ЄС

Президент Польщі Анджей Дуда та президентка Словаччини Зузана Чапутова під час зустрічі в Братиславі, 11 травня 2022 року
Президент Польщі Анджей Дуда та президентка Словаччини Зузана Чапутова під час зустрічі в Братиславі, 11 травня 2022 рокуKancelaria Prezydenta / Twitter

Президент Польщі Анджей Дуда та її словацька колега Зузана Чапутова заявили, що вони спільно відвідають лідерів країн, які скептично ставляться до надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Польща і Словаччина хочуть працювати над якомога швидшою євроінтеграцією України.

Про це лідери Польщі та Словаччини оголосили під час зустрічі у Братиславі 11 травня, цитують Spiegel та PAP.

«Для майбутнього Європи та для миру в Європі важливо, щоб ми говорили про майбутній статус України. Це автоматично не означає повноправного членства, для якого, звичайно, мають бути дотримані критерії. Але ми вважаємо надання статусу кандидата природним жестом у складній ситуації, в якій зараз перебуває Україна», — сказала президентка Словаччини.

Своєю чергою Анджей Дуда наголосив, що Україна захищає не лише себе, а й Європу «від амбіцій та імперських дій сучасної росії», і для цього потрібен сигнал солідарності. «Ми знаємо, що сьогодні українському суспільству дуже важливо відчувати схвалення Заходу», — сказав він, пояснюючи статус кандидата.

«Ідея надання Україні статусу кандидата в ЄС є важливою. Я прийняв пропозицію президентки Зузани Чапутової провести місію лобіювання України серед країн ЄС, особливо там, де є сумніви щодо того, чи потрібно швидко надати їй цей статус», — написав Дуда.

Нагадаємо, Україна вже заповнила опитувальник, який допоможе ЄС вирішити, чи має наша країна стати кандидатом на вступ. Як розповів заступник голови Офісу президента Ігор Жовква, далі Єврокомісія має надати свій висновок і передати опитувальник Європейській Раді. Коли його схвалять, Україна отримає статус країни-кандидата й почне переговори про вступ до ЄС.

За словами віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, Україна сподівається отримати статус кандидата у червні 2022 року на саміті лідерів Європейського Союзу.

Зближення України та ЄС

Президент Володимир Зеленський 28 лютого підписав заявку на членство України в Євросоюзі. 1 березня Європейський парламент майже одностайно проголосував за резолюцію, в якій закликав інституції Європейського Союзу працювати над тим, щоб надати Україні статус кандидата в ЄС.

Переговори про вступ серед чинних членів ЄС тривали по-різному. Наприклад, Швеція подала заявку в 1991 році, а вже у 1995 стала членом. Натомість Туреччина заявку подала ще в 1987 році й досі не приєдналася до ЄС.