Лідери Венесуели та Гаяни проведуть зустріч щодо територіальної суперечки

Президент Венесуели Ніколас Мадуро зустрінеться з лідером Гаяни Ірфааном Алі в четвер, 14 грудня, щоб спробувати розрядити напругу на тлі територіальної суперечки щодо Ессекібо — багатого на нафту регіону, визнаного територією Гаяни.

Про це пишуть Reuters та Bloomberg.

Зазначається, що Карибська співдружність та Спільнота Латиноамериканських і Карибських держав, залучені до організації зустрічі, дійшли згоди щодо «термінової необхідності деескалації конфлікту та започаткування відповідного діалогу».

Тож, перемовини заплановані на 10:00 на острові Сент-Вінсент і Гренадини.

Уряд Венесуели заявив, що ця зустріч «підтримає прагнення зберегти Латинську Америку та Карибський басейн як зону миру». Водночас Офіс гаянського президента підтвердив майбутню зустріч, наголосивши, що «сухопутний кордон Гаяни не обговорюється».

Серед тих, хто відвідає ці перемовини як спостерігач, — президент Бразилії Лула да Сілва.

Трохи контексту

Сучасна суперечка щодо Ессекібо бере початок приблизно в 1899 році. Тоді в Парижі відбувся трибунал для визначення кордонів, коли Гаяна була британською колонією. Але венесуельці не брали участі в трибуналі, і багато з них вважає це рішення несправедливим. Також вони кажуть, що регіон Ессекібо був частиною Венесуели за часів Іспанської імперії.

Справа наразі розглядається Міжнародним судом ООН, хоча Венесуела каже, що він не має повноважень ухвалювати щодо цього рішення. Суд попередив Венесуелу не вживати жодних дій, які можуть змінити статус-кво в Ессекібо.

Виявлення нафти у водах біля узбережжя Ессекібо у 2015 році допомогло розпалити суперечку. Напруга ще більше посилилася цьогоріч у вересні, коли Гаяна провела аукціон на ліцензії для дослідження цих вод.

4 грудня у Венесуелі провели референдум про приналежність Ессекібо. Венесуельська влада заявила, що понад 95% виборців схвалили контроль над регіоном, який контролює Гаяна.

Аналітики наразі сумніваються, що буде ще одна війна. Хоча Венесуела з населенням у 28 мільйонів мала б очевидну військову перевагу, дипломатичні витрати через можливе вторгнення будуть високими.