Президент Венесуели підписав закони щодо контролю за регіоном Ессекібо у Гаяні

Президент Венесуели Ніколас Мадуро
Президент Венесуели Ніколас МадуроХ / Nicolás Maduro

Президент Венесуели Ніколас Мадуро підписав офіційні укази щодо «розвитку та захисту» регіону Ессекібо — спірної території, багатої на нафту, що розміщена на заході держави Гаяна.

Про це він повідомив на своїй сторінці в Х (раніше Twitter).

Він закликав венесуельський народ та Збройні сили країни підтримати ці закони, щоб «просуватися в мирі до великої мети».

В уряді країни зазначили, що новими указами Мадуро призначив керівника регіону, а також створив Вищу національну комісію з оборони та відновлення Ессекібо, до якої залучать, зокрема, політичний, економічний та релігійний сектори. Комісію очолить віцепрезидент країни Делсі Родрігес.

Укази венесуельського лідера передбачають створення філії державної нафтової компанії PDVSA та металургійного конгломерату CVG для розробки нафти, газу й корисних копалин у регіоні.

Окрім того, на карті Венесуели зʼявиться спірна територія, пише France 24.

Трохи контексту

Сучасна суперечка щодо Ессекібо бере початок приблизно в 1899 році. Тоді в Парижі відбувся трибунал для визначення кордонів, коли Гаяна була британською колонією. Але венесуельці не брали участі в трибуналі, і багато з них вважає це рішення несправедливим. Також вони кажуть, що регіон Ессекібо був частиною Венесуели за часів Іспанської імперії.

Справа наразі розглядається Міжнародним судом ООН, хоча Венесуела каже, що він не має повноважень ухвалювати щодо цього рішення. Суд попередив Венесуелу не вживати жодних дій, які можуть змінити статус-кво в Ессекібо.

Виявлення нафти у водах біля узбережжя Ессекібо у 2015 році допомогло розпалити суперечку. Напруга ще більше посилилася цьогоріч у вересні, коли Гаяна провела аукціон на ліцензії для дослідження цих вод.

4 грудня у Венесуелі провели референдум про приналежність Ессекібо. Венесуельська влада заявила, що понад 95% виборців схвалили контроль над регіоном, який контролює Гаяна.

Аналітики наразі сумніваються, що буде ще одна війна. Хоча Венесуела з населенням у 28 мільйонів мала б очевидну військову перевагу, дипломатичні витрати через можливе вторгнення будуть високими.