«Ліси України» закрили всі цехи з переробки деревини. Чому так сталося і що буде з працівниками?

Державне підприємство «Ліси України» у січні остаточно закрило всі цехи з перероблення деревини. І хоч формально державні виробництва залишалися прибутковими, фактично вони були дотаційними.

Про це заявив генеральний директор підприємства Юрій Болоховець.

Він розповів, що свого часу лісгоспи почали займатися переробленням, бо реалізація круглої деревини не покривала витрати.

Проте, за його словами, «час змінився». Зокрема, з’явився потужний ринок приватної деревообробки й зросла конкуренція.

«Формально державні виробництва і тепер прибуткові. А фактично є дотаційними», — зазначив Болоховець.

Посадовець навів приклад цеху, який працює з дубом: заготовляє деревину й виробляє паркетні дошки та інше.

За словами Болоховця, прибуток за 10 місяців 2023 року сягнув 8,3 млн грн. Але цех отримує дуб по собівартості, яка значно менше ринкової ціни.

Тобто якби філія реалізувала ту саму круглу деревину через відкриті торги, то могла б заробити 24,1 млн грн. Формально рентабельність цеху 58%, а насправді «Ліси України», виходить, недоотримали 16 млн грн.

Інший лісопильний цех заробив від перероблення 18 тисяч грн, а його рентабельність вийшла на рівні 0,2%. Водночас на реалізації круглого лісу, який пішов у перероблення, філія могла б заробити 2,7 млн грн.

«І така картина майже по всіх виробництвах, яких у нас більше сотні», — підсумував Болоховець.

Він додав, що загалом за 2023 рік цехи «Лісів України» переробили 0,9 млн м³ деревини, ринкова вартість якої становить 2,15 млрд грн. Реалізували 0,4 млн м³ пиломатеріалів на суму 2,3 млрд грн.

Тобто різниця становить лише 150 млн грн, що менше, ніж витрачено на виробництво — зарплати, електроенергію тощо, зазначив посадовець.

«Я запропонував керівникам цехів — залишаємо ваше виробництво, але ви збільшуєте ефективність і працюєте так, щоб отримувати сировину на ринкових умовах. Жодний не погодився!» — зауважив гендиректор лісного підприємства.

За його словами, є об’єктивні причини, чому державні пилорами не можуть конкурувати з приватними. Наприклад, підприємці можуть працювати як ФОП на спрощеній системі або взагалі не працевлаштовувати своїх працівників офіційно.

Болоховець впевнений, що окрім тягаря у вигляді дотацій цехам, держава позбудеться частини корупційної складової.

Наразі «Ліси України» працюють над тим, щоб працевлаштувати робітників ліквідованих цехів на інші напрями. Також співпрацює з інвесторами та пропонує орендарям виробничих комплексів зберегти колектив.