Литва відмовляється від купівлі російської електроенергії — тепер країна буде повністю енергетично незалежною від рф

Литва від 22 травня перестає купувати російську електроенергію. Таким чином країна стане повністю енергетично незалежною від росії: не буде імпортувати з рф ні електрику, ні нафту, ні газ.

Про це повідомляє видання Delfi з покликанням на Міністерство енергетики Литви.

Зазначається, що електроенергія залишалася єдиним енергоресурсом, який Литва імпортувала з росії. А втім, тепер литовський оператор біржі Nord Pool вирішив не купувати російську електроенергію у єдиного її імпортера в країнах Балтії — групи Inter RAO.

«Це дуже важливий рубіж не тільки на шляху Литви до енергетичної незалежності. Це вираження нашої солідарності з Україною, що воює, оскільки ми не можемо дозволити, щоб на наші гроші фінансувалася російська військова машина», — сказав міністр енергетики Литви Дайнюс Крейвіс.

Міністр наголосив, що повної енергетичної незалежності Литва досягне тоді, коли успішно завершить синхронізацію, а свої потреби в електриці країна планує покрити завдяки місцевій зеленій енергетиці та імпорту з інших країн ЄС через наявні з'єднання зі Швецією, Латвією та Польщею.

Зазначимо, що потреби Литви в газі забезпечуються через термінал зрідженого природного газу в Клайпеді, куди той надходить зі США, а єдиний нафтопереробний завод Orlen Lietuva з весни 2022 року відмовився від російської сировини.

Відмова від енергоресурсів з рф

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну Захід став на шлях відмови від російських енергоресурсів: так, наприклад, Німеччина нині шукає альтернативи, Велика Британія планує повністю відмовитися від них до кінця року, а США уже запровадили ембарго.

Financial Times пише, що у наступні 5 років ЄС хоче витратити орієнтовно 195 млрд євро, щоб забезпечити енергетичну незалежність від росії.

Зі свого боку москва почала вимагати від європейських держав платити за газ у рублях, від чого багато хто відмовився. Через це «Газпром» припинив постачання до Польщі та Болгарії, а тепер хоче зробити те ж з Фінляндією.