Лієв іде на публічний поліграф, щоб довести непричетність до розкрадання коштів Міноборони

Олександр Лієв у Вищому антикорупційному суді, Київ, 29 січня 2024 року
Олександр Лієв у Вищому антикорупційному суді, Київ, 29 січня 2024 року Денис Булавін / hromadske

Колишній очільник департаменту Міністерства оборони Олександр Лієв оголосив, що піде на публічний поліграф (так званий детектор брехні), щоб довести власну невинуватість. Його підозрюють у справі про заволодіння майже 1,5 млрд грн на закупівлі боєприпасів.

Про це Лієв заявив у Facebook.

За його словами, в останні два дні він запропонував відкрите спілкування «і каналу "Труха", і клубу Шабуніна-Каленюк» із проходженням при цьому поліграфа, але ті, мовляв, не погодилися.

«Проте я все одно вирішив пройти поліграф. Публічно. Я звернувся до Всеукраїнської асоціації поліграфологів, вони розглянули моє звернення і підтвердили готовність щодо проведення психофізіологічного дослідження їхніми фахівцями», — написав Лієв.

Він запросив усіх представників медіа долучитися до цього заходу в понеділок, 5 лютого, о 17:00. Місце проведення обіцяє повідомити окремо — під час підтвердження акредитації представників ЗМІ.

Експосадовець Міноборони заявив, що відповість «на всі запитання, які лежать у фабулі підозри», зокрема чи отримував він неправомірну вигоду, чи мав змову з керівниками ТОВ «Львівський арсенал», чи мав намір виїхати за межі України для переховування від слідства тощо.


Чи можна обдурити поліграф?

Достовірність поліграфа поставили ​​під сумнів майже відразу після його винайдення у 1921 році, і досі існує багато дискусій про його точність. Проходження тесту на детекторі брехні може бути стресовим досвідом, тому поліграф іноді може видавати невинних людей винними.

Професор Дон Грубін, який займається підготовкою поліграфологів у Великій Британії, стверджує, що обдурити поліграф можливо, але це дуже складно зробити. Водночас існує багато застережень та різних факторів, які можуть призвести до неточного результату.

Голова Всеукраїнської асоціації поліграфологів Володимир Ведмідь запевняє, що методів протидії точності поліграфа досить багато, проте гарантованих немає. Будь-який досвідчений поліграфолог майже напевне виявить спробу надурити детектор брехні, кажуть в асоціації.


Більше про справу

За даними слідства, у жовтні 2022 року фігуранти уклали з Міноборони контракт на постачання 100 тисяч мінометних пострілів іноземного виробництва. Проте постачання не відбулися, попри зобов’язання розпочати їх у грудні 2022 року. Водночас Міноборони переказало постачальнику озброєнь — підприємству «Львівський арсенал» — 97% суми, передбаченої документом.

Національна поліція та Служба безпеки за сприяння Міністерства оборони 27 січня оголосили підозри п’ятьом фігурантам справи. Усім — за ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу, тобто у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем, що вчинено організованою групою. За це загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Напередодні Міністерство оборони заявило, що виграло суд на більш ніж 1,5 млрд грн у справі щодо компанії «Львівський арсенал» та непоставлених мін.

Як повідомило джерело hromadske, 27 січня в межах цієї справи затримали Олександра Лієва, коли він намагався виїхати за кордон.

Сам експосадовець звинувачення відкидає: мовляв, на момент угоди ціни «були абсолютно прийнятні». І додає, що саме він включив в контракт жорсткі штрафні санкції за зрив контракту і прострочення.