Лубінець: Торік щодо ТЦК зафіксували понад тисячу «гучних випадків»

Український омбудсмен Дмитро Лубінець на конференції «Україна. Рік 2024» в Києві, 25 лютого 2024 року
Український омбудсмен Дмитро Лубінець на конференції «Україна. Рік 2024» в Києві, 25 лютого 2024 рокуЮлія Шкварун / hromadske

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що у 2023 році вдалося зафіксувати понад тисячу «гучних випадків» конфліктів між Територіальними центрами комплектування та соцпідтримки й цивільними.

Про це омбудсмен розповів в інтервʼю «Суспільному».

Уже у 2024 році відомо про більш ніж 300 випадків, у яких посадовцю треба зʼясовувати обставини. Він пояснив: «Це, скажімо так, кейси, в яких треба розбиратись. Звернень набагато більше».

Уповноважений наголосив, що по кожному зверненню він відправляє моніторингову перевірку до органів ТЦК, і не завжди у діях співробітників є правопорушення.

Щодо питання про покарання працівників військкоматів омбудсмен розповів, що його інформують про відкрите дисциплінарне провадження або накладення адміністративного стягнення. Водночас він додав: «Але я не бачу, навіть по максимально ганебних випадках, реального покарання».

Окрім того, Лубінець зауважив, що представники ТЦК — це посадовці, які представляють державу, і у конфліктних ситуаціях аналізується саме процес мобілізації.

«Чи є повноваження у ТЦК та СП забирати людину в бус? Ні. Чи треба їм їх давати? Ні. Як посадова особа я повинен міркувати виключно питаннями законодавства», — зазначив він. Водночас Лубінець підкреслив, що громадяни повинні захищати батьківщину, бо це, зокрема, норма Конституції, а також, що є відповідальність за ухилення.

Уповноважений переконаний, що разом з мобілізаційними заходами повинні існувати паралельні системи, зокрема рекрутинг, який вже діє в Україні. Там військовозобов'язані можуть самотужки обрати підрозділ та військову професію.

Позиція військового керівництва

Командувач Сухопутних військ Збройних сил України Олександр Павлюк заявив, що критика дій працівників ТЦК не допомагає Україні перемогти у війні проти росії. За його словами, суспільство почало сприймати їх як «ворогів» та «людоловів».

На думку Павлюка, за два роки повномасштабної війни росії проти України суспільство дійшло до «цькування військових з ТЦК та моральної підтримки ухиляння від захисту України».

Він запевнив: «Ми змінюємося, ми бачимо і наші недоліки й щодня працюємо, щоб ставати кращими, більш зрозумілими».