Лукашенко заявив про створення білоруської вакцини проти COVID-19. Щоправда, вона досі «у пробірці»

Самопроголошений президент Білорусі заявив про створення першої білоруської вакцини проти коронавірусу.

Про це пише агентство «Белта».

«У пробірці ми вчора отримали свою вакцину ㅡ білоруську. Іншу, відмінну від тої, що ми сьогодні купуємо. Як лікарі називають, живу вакцину», ㅡ сказав Лукашенко.

Головний державний санлікар Білорусі Олександр Тарасенко пояснив, що отримали «кадидатний» варіант препарату ㅡ вакцину у пробірці. Тобто ця вакцина ще має пройти оцінку на безпечність та ефективність, доклінічні та клінічні випробування. Цей препарат створювали як цільновіріонну вакцину.


Цільновіріонна (цільноклітинна) вакцина ㅡ один із трьох видів інактивованої вакцини, що має «вбитий» вірус. Її отримують методом повного знешкодження бактерій і вірусів зі збереженням їхніх імуногенних властивостей.

До цільноклітинних вакцин належать препарати проти коклюшу (АКДП), грипу, вірусного гепатиту A, кліщового енцефаліту, холери тощо.


За словами Тарасенка, перевагою такої вакцини є повний набір антигенів для набуття імунітету та відсутність загрози відновлення патогенних властивостей вірусу. З іншого боку, вона вимагає більше роботи та часу, якщо порівняти з векторними вакцинами.

Водночас Лукашенко зазначив, що Білорусь «не поспішатиме» з цим препаратом і дивитиметься, як зміниться коронавірусна хвороба.

«У нас сьогодні є вакцини, які працюють. За російськими технологіями, китайські купили. А завтра ми свою вакцину, яка вже в пробірці, пристосуємо до того штаму, який ми будемо мати. Хто його знає, як життя складеться», ㅡ каже Лукашенко.

А що в Білорусі з COVID-19?

За даними МОЗ Білорусі, у країні з початку пандемії коронавірус виявили у 366 305 людей, з них 2 612 ㅡ померли. Попри це певний час влада Білорусі заперечувала небезпеку COVID-19.

У березні, коли пандемія набирала обертів, Лукашенко називав коронавірус «психозом». До того моменту всі країни, з якими межує Білорусь, уже закрили свої кордони. Натомість Лукашенко був непохитний і радив «труїти вірус горілкою та сауною», а також «частіше дихати димом від багаття».

Згодом місцеві ЗМІ почали регулярно повідомляти про смерті лікарів від коронавірусу, які часто оформляли офіційно як «смерть від пневмонії або грипу».

Під час другої хвилі восени влада повністю проблему не заперечувала, але система охорони здоров’я в Білорусі часто не справлялась.