«Ляпас суспільству»: Шабунін розповів про нові правки до законопроєкту про е-декларування, які пропонують комітети Ради
Народні депутати на правоохоронному й антикорупційному комітетах розглянули нові правки до закону про електронне декларування. Одна з них пропонує залишити декларації закритими.
Про це повідомив голова громадської організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін.
За його словами, на правоохоронному комітеті депутати від «Слуги Народу» Максим Бужанський та Максим Павлюк «провели» правку, яка не була предметом законопроєкту, і в такий спосіб хочуть внести зміни до Кримінального кодексу.
Цим вони «знищують суть декларування», а також зривають співпрацю з МВФ та вступ України до Європейського Союзу, переконаний Шабунін.
Згідно з цією правкою, якщо посадовець не задекларував орендоване майно, то під час визначення покарання враховуватимуть лише суму, яку він має платити за оренду такого майна. А якщо оренда безплатна або її вартість занижена, то відповідальності «не буде взагалі», каже очільник ЦПК.
Так, посадовці, які записали майно на родичів, але «користуються» ним, зможуть не вносити його в декларації. За словами Шабуніна, якщо такі активи і знайдуть, то передбачатиметься адміністративний штраф від 17 тисяч гривень.
«Правка також може дозволити уникнути відповідальності за недекларування активів, де декларант є не прямим власником, а бенефіціаром. Тобто все оформлене на офшори майно також можна буде не показувати й не нести відповідальність за це», — стверджує голова ЦПК.
Сам комітет із правоохоронної діяльності сформулював ще одну правку, що дозволить не вносити до Реєстру корупціонерів посадовців, які «збрехали в декларації на суму до 1 мільйона 300 тисяч гривень» — за це треба буде сплатити тільки штраф.
«Роблять вони це спеціально в обхід антикорупційного комітету й основного законопроєкту №9534 про відновлення декларування», — заявив Шабунін.
Окрім того, на антикорупційному комітеті ухвалили правку, що дозволить лишати електронні декларації чиновників закритими.
Так, реєстр декларацій хочуть закрити ще на рік, а цьогоріч відкривати окремі декларації дозволять лише за згоди самих чиновників.
За словами Шабуніна, «традиційно на комітеті відзначилися» народний депутат Григорій Мамка, який раніше був членом забороненої ОПЗЖ, Сергій Власенко з фракції "Батьківщина" та деякі депутати від "Слуги Народу"», зокрема Галина Янченко та Максим Павлюк, який ухвалював поправку й на правоохоронному комітеті.
Пропозиції щодо нових правок Шабунін назвав «ляпасом суспільству від народних депутатів».
«Єдиний шанс для Ради зараз уникнути ганьби перед ЄС, послами G7 та, найголовніше, перед власними громадянами — проголосувати у залі за правку, яка забезпечить відкриття інформації про "воєнні" статки чиновників», — наголошує Шабунін.
Голосування в парламенті щодо електронного декларування має відбутися вже 5 вересня.
Нагадаємо, посли країн «Великої сімки» наголосили на важливості уникнення лазівок для орендованих активів в електронних деклараціях українських посадовців.
Чому е-декларування стало необов'язковим?
У березні минулого року, з огляду на повномасштабне вторгнення, подання декларацій будь-якого виду зробили необов'язковим на час дії воєнного стану. Після закінчення війни у посадовців є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку.
Попри це Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) давало можливість подавати декларації та перевіряти на помилки відомості, зазначені в торішній декларації.
Уже після деокупації частини захоплених територій НАЗК та громадські організації закликали владу відновити обов’язкове подання декларацій. Там пояснили, що лише третина всіх посадовців подали свої декларації ще за 2021 рік, а наступного року їх може бути ще менше.
НАЗК та громадські організації попереджали, що посадовці й депутати впливають на використання сотень мільярдів гривень українських платників податків і коштів від партнерів України, а неподання декларацій та відсутність їхньої перевірки «максимально сприяють корупції та зловживанням».
- Поділитися: