Вчені виявили зв’язок між хворобами зубів і ясен та підвищеним ризиком виникнення раку печінки і жовчного міхура.

Про це повідомляє United European Gastroenterology Journal.

У людей із захворюваннями зубів та ясен ризик у середньому на 30% вищий, ніж у здорових. Серед інших чинників дослідники назвали куріння, зайву вагу або ожиріння, а також брак овочів і фруктів.

Автори дослідження взяли з Біобанку Великої Британії, найбільшого центру дослідження проблем зі здоров’ям у країні, інформацію близько 470 тисяч британців, які докладно розповіли про стан здоров'я зубів та ясен.

Надалі вчені слідкували за добровольцями до 30 вересня 2014 року — до моменту виявлення ракового захворювання або смерті. Потім, використовуючи регресію Кокса (прогнозування ризику настання події для даного об'єкту і оцінка впливу заздалегідь визначених незалежних змінних на цей ризик), вчені розрахували для учасників дослідження коефіцієнти ризику (КР) розвитку раку шлунково-кишкового тракту в залежності від здоров'я зубів.

У результаті дослідники не знайшли зв'язку між поганим здоров'ям зубів і виникненням раку шлунково-кишкового тракту в цілому (КР 0.97). Однак виявилося, що у людей з хворими зубами вище ризик виникнення раку печінки, жовчного міхура та жовчних проток (КР 1.32), а ризик виникнення найпоширенішого виду раку печінки, — гепатоцелюлярної карциноми, — виявився ще вищим (КР 1.75). Серед людей із хворими зубами ризик розвитку раку вищий у тих, хто їв мало овочів і фруктів (КР 1.51), тих, хто курив (КР 1.51), страждав зайвою вагою або ожирінням (КР 1.53).

На думку авторів дослідження, роль у розвитку раку може грати мікробіом ротової порожнини.

Раніше стало відомо, що пацієнтам, яким видалили апендикс, приблизно втричі частіше діагностують розвиток хвороби Паркінсона (також відомого як тремтливий параліч). Такого висновку дійшли американські вчені, проаналізувавши електронні записи 62,2 мільйона пацієнтів.

Поділитись: