МАГАТЕ відправить в Україну місію для оцінки наслідків підриву Каховської ГЕС

Президент Володимир Зеленський та голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на зустрічі, 13 червня 2023 року
Президент Володимир Зеленський та голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на зустрічі, 13 червня 2023 рокуОфіс президента

Президент Володимир Зеленський погодився на пропозицію генерального директора Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаеля Ґроссі відправити в Україну групу експертів МАГАТЕ для оцінки наслідків підриву Каховської ГЕС.

Про це глава держави та Ґроссі домовилися на зустрічі у Києві 13 червня, передає Офіс президента.

Також експерти МАГАТЕ мають підготувати пропозиції щодо конкретних напрямів допомоги для подолання наслідків підриву ГЕС. Зеленський наголосив, що цій місії буде надане повне сприяння з боку причетних українських установ.

Крім того, глава держави привітав намір очільника МАГАТЕ особисто відвідати Запорізьку атомну електростанцію для того, щоб оцінити ситуацію на місці.

Під час зустрічі Зеленський та Ґроссі обговорили конкретні кроки, які необхідно здійснити для мінімізації ризиків і недопущення інцидентів на ЗАЕС, а також шляхи взаємодії з МАГАТЕ для цього.

Що передувало?

9 червня, за три дні після підриву росіянами Каховської ГЕС, гендиректор МАГАТЕ оголосив про запуск програми допомоги Україні.

Він пояснював, що за допомогою ядерних методів місія МАГАТЕ визначить уплив підриву Каховської греблі на питну воду, здоров’я людей, ґрунти й водні ресурси. Також МАГАТЕ оцінить цілісність критичної інфраструктури.

12 червня Ґроссі повідомив, що вирушив в Україну, щоб представити програму допомоги після підриву Каховської ГЕС. Також він планує оцінити ситуацію на Запорізькій АЕС і провести ротацію представників місії МАГАТЕ, які перебувають на станції.

Підрив Каховської ГЕС

Він стався в ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській та Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть бути втрачені, а поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.

Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель підкреслив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що греблю було зруйновано внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники.

Наразі, за офіційними даними, внаслідок підриву ГЕС відомо про 10 загиблих на Херсонщині та ще двох — на Миколаївщині. Безвісти зниклими вважаються 42 людини. Також надходить інформація про загиблих на окупованому лівому березі: лише в Олешківській громаді лікарі повідомляли про 8 загиблих.

Україна проводить евакуацію цивільних із зони підтоплення. Станом на вечір 11 червня з Херсонщини та Миколаївщини вивезли понад 3700 людей. Станом на ранок 13 червня відомо, що лише з Херсонщини евакуювали 2757 людей. Також Україна під обстрілами проводить евакуацію навіть з окупованого лівого берега Херсонщини.