За даними спільного дослідження Національного банку України, уряду, платіжної системи Mastercard та аудиторської компанії Ernst&Young, рівень тіньової економіки в Україні складає 23,8% валового внутрішнього продукту.

Про це йдеться в оприлюднених результатах дослідження.

Загалом, за даними дослідників, у «тіні» перебуває близько 846 мільярдів гривень — це кошти, які ніде не обліковуються та перебувають в обігу поза банками та бюджетом.

Значна частина тіньової економіки породжена готівковими розрахунками — 19,7% ВВП України або 702 мільярди гривень становить готівкова тіньова економіка. Решту складає негрошова тіньова економіка.

Побороти тіньову економіку у Нацбанку планують перш за все за допомогою розвитку безготівкових розрахунків.

«Загалом на зменшення тіньової економіки може впливати запровадження здійснення соціальних виплат виключно у безготівковій формі, податкових пільг, встановлення торговельних POS-терміналів представниками малого та середнього бізнесу, а також додаткове стимулювання торговців та споживачів до проведення безготівкових розрахунків», — йдеться у дослідженні НБУ.

За попередніми даними уряду, рівень тіньової економіки в Україні складав 30%.

Зазначимо, що рівень тіньової економіки розраховують різними методиками. Тому цей показник може різнитись залежно від організації, яка його розраховує. Відповідно, залежно від методики розрахунку, тіньова економіка в Україні складає від 25% до 60%. До тіньової економіки зараховують неофіційні доходи громадян, тіньові операції з купівлі та продажу, приховані прибутки компаній тощо.

Поділитись: