29 травня новообраний президент Франції Еммануель Макрон вперше зустрінеться із президентом Російської Федерації Володимиром Путіним.

29 травня новообраний президент Франції Еммануель Макрон вперше зустрінеться із президентом Російської Федерації Володимиром Путіним.

Зустріч відбудеться у Версалі, — знаменитому французькому королівському палаці в передмісті Парижа. Саме тут відкриватимуть виставку, присвячену 300-річчю візиту Петра Першого до Франції.

Що означає ця зустріч двох президентів, яке є її місце та чого від неї очікувати — аналізує Громадське.

Дипломатичний «марафон» Еммануеля Макрона

Значення зустрічі Макрона з Путіним не варто перебільшувати. Традиційно, новообраний лідер країни має зустрітися з лідерами інших великих геополітичних суб’єктів.

І тут Путіну було відведено радше другорядну роль. Зустріч у Версалі є останнім епізодом у «дипломатичному марафоні» Еммануеля Макрона, розпочатому після інавгурації.

Першим лідером, з яким зустрівся Макрон, була німецька лідерка Ангела Меркель. 15 травня, наступного дня після інавгурації, Макрон полетів до Берліна. Це підтвердило очікування: акцент нового президента Франції — на зміцнення Європи, а отже французько-німецької дружби.

Далі Макрон поїхав у Малі: традиційний для Франції акцент на африканському континенті, де Париж прагне відігравати ключову роль.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим запам’ятається перше закордонне турне Трампа

Минулого ж тижня Макрон активно зустрічався з іншими ключовими фігурами світової поілтики. Був «довгий обід» з президентом США Дональдом Трампом в Брюсселі, на саміті НАТО.  Серед тем обговорення — ситуація в Сирії, кліматична угода, а також фінансування альянсу (Трамп намагається схилити лідерів європейських країн НАТО брати більшу участь у бюджеті організації).

Також у Брюсселі Макрон зустрівся з багатьма іншими ключовими фігурами: Жаном-Клодом Юнкером, президентом Єврокомісії; Шарлем Мішелем, прем’єром Бельгії, іншими лідерами країн ЄС — і навіть із Реджепом Таїпом Ердоганом, президентом Туреччини.

Еммануель Макрон (другий праворуч) з лідерами країн-членів НАТО на саміті у Брюсселі Фото: EPA/ARMANDO BABANI

Відразу після НАТО, в п’ятницю 26 травня, Макрон відвідав самміт G7, який відбувся на Сицилії (Італія). Тут теж — суто західні лідери (як відомо, G7 тепер функціонує без Росії, яку виключили з клубу G8 ще в березні 2014-го, після анексії Криму).

Тож зустріч з Путіним буде останньою у цьому «дипломатичному марафоні» Макрона.

«Макрону важливо показати що він спілкується на рівних зі світовими лідерами. Через свого посла Росія висловила готовність зробити “перший крок” назустріч, що з іміджевої точки зору теж плюс для Макрона», — говорить Ігор Решетняк, заступник голови Ukraine Action — ініціативи української діаспори у Франції.

В дипломатії це важливо: той, хто просить про зустріч, має слабші позиції, ніж той, хто це прохання приймає. Тому можна очікувати, що у Версалі Макрон почуватиметься впевнено.

Королівський прийом

Президенти зустрінуться у Версалі, палаці французького Короля Людовіка ХІV. «Символи, яким оточений це візит, не можуть не викликати посмішки», — говорить в коментарі Громадському Мішель Ельчанінов, філософ та автор книги «Що відбувається в голові Путіна».

«Путін приїде на відкриття виставки, присвяченій 300-річчю візиту Петра Першого до Франції. Еммануель Макрон, зі свого боку, як свого часу генерал Де Голль, прийме президента Росії у місці, пов’язаному з історією французької монархії».

Що це означає для Путіна?

Формальним приводом візиту Путіна є виставка про Петра Першого, чия постать важлива для володаря Кремля.

«Постать проєвропейського реформатора-царя супроводжувала Путіна ще з 1990-х років, коли він йшов до влади. Кажуть, що портрет імператора був у його кабінеті в мерії міста Санкт-Петербург, в епоху Анатолія Собчака», — розповідає в коментарі Громадському Мішель Ельчанінов.

В.о. президента Росії Володимир Путін (в центрі) у Санкт-Петербурзькому університеті біля статуї Петра Першого (архівне фото 2000 року) Фото: EPA/AP POOL/DMITRY LOVETSKY

«Втім, у 2000 році проєвропейське налаштування Путіна поступилося місцем антиєвропейській ідеології, яку сповідували філософи Іван Ільїн чи Константін Леонтьєв».

Для Путіна пропозиція зустрітися із новообраним президентом Франції має під собою цілком прагматичне підгрунтя. Адже тло їхніх відносин не надто сприятливе для російського президента: Макрон добре пам’ятає про атаки (ймовірно, з боку Росії) на сайт його руху En Marche, а також злам сайту партії і витік інформації напередодні другого туру виборів.

Також негативним для Путіна тлом для зустрічі є те, що Кремль підтримував кандидатуру суперниці Макрона Марін Ле Пен, очільниці ультраправої партії «Національний Фронт», — нагадує письменниця та журналістка Галя Аккерман.

«Путін помилився, прийнявши у Кремлі Марін Ле Пен — суперницю Макрона на виборах. Важко сказати, хто йому порадив це зробити. А тепер він відчуває, що після перемоги Макрона у Франції та перед вірогідною перемогою Ангели Меркель у Німеччині вітер в Європі змінюється. Тому він намагатиметься завоювати довіру Макрона. Але це буде непросто», — говорить Аккерман.

«По-друге, Путін прагне спертися на історичний та культурний контекст, аби відновити франко-російський діалог, який помітно пробуксовує після анексії Криму та російської підтримки сепаратистського руху на Донбасі. Його метою є зняття європейських санкцій проти Росії», — пояснює Мішель Ельчанінов.

Утім, попри «тінь» фігури Петра Першого, ця зустріч не є знаком «проєвропейського» повороту в путінській ідеології. Набагато більш вірогідним є те, що «президент Росії прагне заплутати сліди та переманити французького президента на свій бік. Утім, його промови та дії переважно спрямовані на боротьбу з Європою, яку він вважає ворожою Росії, а також континентом, що занепадає», — підсумовує автор книги «Що відбувається в голові Путіна».

Що це означає для Макрона?

Для Еммануеля Макрона цей візит також має символічне значення. Більшість коментаторів відзначають, що основним чинником рішення зустрітися з Путіним є прагматизм.

«Президент Макрон наразі перебуває посеред нової передвиборчої кампанії — цього разу до Парламенту. Його мета — отримати більшість у Національній Асамблеї», — говорить у коментарі Громадському Флоран Пармантьє, професор Школи політичних студій в Парижі.

Вибори, які відбудуться в червні, вкрай важливі для Макрона. Вони або стануть точкою зміцнення його влади, або реваншем для сил, що йому поступилися.

«Республіканці» (партія Ніколя Саркозі та Франсуа Фійона), попри поразку на президентських виборах, можуть скласти серйозну конкуренцію рухові Макрона République en Marche та партії соціалістів, яка Макрону близька. Тому для нього важливо перетягнути на свій бік голоси «Республіканців».

«Спільне фото з Путіним може привабити ту частину електорату, яку Макрон прагне залучити на свій бік (правих та ультраправих)», — пояснює політолог.

Майбутню зустріч з Путіним французький президент Макрон, на думку політологів, здебільшого прагматично розглядає як можливість перед парламентськими виборами залучити на бік своєї політичної сили правих та ультраправих (на фото — Макрон під час зустрічі з членами нового французького Уряду) Фото: EPA/PHILIPPE WOJAZER/POOL

Згодою зустріти Путіна Макрон прагне продемонструвати, що він є проєвропейським політиком, але не відмовляється від діалогу з Росією.

«Цією зустріччю обидва президенти прагнуть показати світові, що вони погоджуються обговорити те, в чому вони незгодні», — підсумовує Пармантьє.

Утім, навряд чи від зустрічі можна очікувати чогось вагомішого, ніж спільне фото. Макрон навряд чи ризикуватиме дружбою з Меркель, а тому не ставитиме під сумнів позиції Німеччини — і всього Євросоюзу — щодо санкцій проти Росії. Він також навряд чи швидко забуде деструктивну роль Росії на президентських виборах.

Скоріше за все, ця зустріч стане ще одним нагадуванням володарю Кремля про те, чому його країну тримають під санкціями і чому не пускають в елітний клуб на кшталт «Великої сімки».

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: