Марк Фейгін і його підзахисні: найгучніші справи російського екс-адвоката
Про російського адвоката Марка Фейгіна українці дізналися після того, як він узявся захищати в суді Надію Савченко. Згодом підзахисними Фейгіна стали й інші українські політв’язні, зокрема заступника голови Меджлісу Ільмі Умерова та журналіста Романа Сущенка.
У Росії в різні роки Фейгін також захищав фігурантів гучних політичних справ — громадських активістів, журналістів, опозиціонерів.
24 квітня Марка Фейгіна позбавили статусу адвоката. Громадське розповідає про найвідоміши справи російського адвоката.
Довідка: У 1989 році Марк Фейгін почав займатися політикою в рідній Самарі, вступивши в опозиційну партію «Демократичний союз», засновану за рік до цього дисидентами та правозахисниками СРСР.
Був координатором Самарського регіонального відділення блоку «Вибір Росії», який підтримував реформи Бориса Єльцина.
У 1994 р. Фейгін став наймолодшим (22 роки) депутатом Державної Думи. У серпні 2006-го очолив Самарське регіональне відділення Російського народно-демократичного союзу Михайла Касьянова.
2008 — 2013 був членом опозиційного руху «Солідарність», учасниками якого на початках були Борис Нємцов, Ілля Яшин, Гаррі Каспаров та ін.
Адвокатський статус Фейгін отримав в 90-х роках, але практикою почав займатися у 2000-х.
Найгучніші справи Фейгіна
Гейдар Джемаль — російський ісламський громадський діяч, активний учасник Маршів незгодних.
У червні 2009 року Генеральна прокуратура РФ почала перевірку, підозрюючи Джемаля в екстремізмі. Звинувачення будувалося на підставі публікацій сайту Джемаля.
27 березня 2012 року співробітники ФСБ провели обшук в кількох квартирах Гейдара на предмет зберігання екстремістської літератури. Утім, не виявили заборонених матеріалів. Прес-служба ФСБ пояснила, що Джемаль підозрюється в «публічному виправданні тероризму, а також закликах до здійснення екстремістської та терористичної діяльності».
Справи порушили за «сприяння терористичній діяльності» та «публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу Російської Федерації». Однак до суду вони так і не дійшли.
Ольга Комарова. За даними Слідчого комітету Росії, в липні 2008 року Комарова, будучи активісткою «Іншої Росії» (незареєстрована партія, заснована членами забороненої в РФ Націонал-більшовицької партії), провела «незаконний публічний захід в службовому приміщенні МЗС» — активісти прикували себе наручниками до віконних ґрат, запалили димові шашки та вигукували образливі гасла на адресу російських дипломатів. В результаті Комарову оштрафували.
Справа панк-групи Pussy Riot. Після виконання панк-молебню в московському Храмі Христа Спасителя активісток Pussy Riot звинуватили в хуліганстві на підставі релігійної ворожнечі. Підзахисну Фейгіна — одну з учасниць групи Надію Толоконнікову позбавили волі на два роки роки.
Учасниці російської феміністської панк-рок-групи Pussy Riot Марія Альохіна, Катерина Самуцевич та Надія Толоконнікова (за склом на лаві підсудних) зі своїми адвокатами Миколою Полозовим (праворуч) та Марком Фейгіним (у центрі) під час судового засідання у Хамовнічеському райсуді, Москва, 17 серпня 2012 року Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV
Аркадій Бабченко — російський журналіст і письменник. Справу проти нього порушили у 2012 році. Через одну з публікацій його звинуватили в закликах до масових заворушень — Бабченко закликав влаштувати в Москві наметовий табір і відбиватися від поліції.
Про долю цієї справи, за словами самого Бабченка, відтоді нічого не відомо: крім першого допиту, ніяких слідчих дій з ним не проводили, але і про закриття справи йому ніхто не повідомляв.
Ілля Горячев — громадський діяч націоналістичних поглядів, засновник та лідер руху «Російський образ». Звинувачений у створенні та керівництві «Бойової організації російських націоналістів» (БОРН), організації п'яти вбивств, бандитизмі та незаконному обігу зброї. Горячев заперечує свою причетність до БОРНу та вважає справу політично вмотивованою. Засуджений до довічного ув'язнення.
Леонід Развозжаєв — політичний активіст, який став одним з найвідоміших фігурантів «болотної справи». Засуджений до позбавлення волі строком до 4,5 років, а також штрафу.
В процесі Марка Фейгіна відсторонили від участі в кримінальній справі про масові заворушення.
Дмитро Литвинов — еко-активіст, член Greenpeace. У 2012 році Литвинов разом з іншими активістами намагалися проникнути на російську нафтовидобувну платформу в міжнародних водах Арктики, щоб провести мирну акцію протесту. Їх звинуватили в піратстві, проте пізніше справу перекваліфіковали в хуліганство. Литвинова відпустили під заставу, пізніше він покинув Росію.
Надія Савченко. В Україні Марк Фейгін став відомий завдяки справі Надії Савченко. В Росії її звинувачували в причетності до вбивства російських журналістів на Донбасі і засудили до 22 років позбавлення волі, проте в 2016 році Савченко обміняли на двох російських спецпризначенців.
Адвокати української льотчиці Надії Савченко — Марк Фейгін (другий ліворуч), Олександр Плахотнюк (другий праворуч) та Микола Полозов (праворуч) під час брифінгу після слухання у справі Савченко в Донецькому міському суді, Донецьк, Ростовська область, Росія, 22 березня 2016 року. Суд визнав Надію Савченко винною у загибелі двох російських тележурналістів та засудив її до 22 років у виправній колонії Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV
Ільмі Умеров — заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу. ФСБ звинуватила Умерова в публічних закликах та діях, спрямованих на зміну територіальної цілісності РФ. Причиною стали його висловлювання, що Крим — це Україна. За посередництва Туреччини Умерова разом із іншим політв'язнем відпущений до вироку суду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Воля для Умерова і Чийгоза: як звільняли кримських політв'язнів
Роман Сущенко — український журналіст, якого в Росії звинувачують у шпигунстві. Наразі він перебуває в московському СІЗО Лефортово. Фейгін уже повідомив, що у Сущенка буде інший адвокат.
«Новий адвокат у справі Сущенка давно, Роман його добре знає, але адвокат не хоче публічності», — розповів Фейгін Громадському. За його словами, залишилося два засідання — виступ сторони захисту та дебати сторін, а потім почнеться вже політична частина обговорення можливого звільнення або обміну. Фейгін також сказав, що зараз Романа перевели в одиночну камеру через «загрози національній безпеці».
Чужий серед своїх
Адвокатська палата Москви позбавила Марка Фейгіна статусу за використання нецензурної лексики. Його звинуватили в неетичній поведінці. Скаргу подала адвокатка Сталіна Гуревич. Вона вимагала позбавити його статусу за порушення норм Кодексу професійної етики, а саме за використання в соціальних мережах нецензурної лексики на адресу своїх колег та їхніх клієнтів.
13 липня 2017 року в ефірі радіостанції «Говорить Москва» Фейгін звинуватив підзахисного Гуревич блогера Шарія в педофілії. Пізніше адвокати Анатолія Шарія звернулися до суду. Сам Шарій вимагав спростування від Фейгіна, спираючись на захист честі та гідності. Фейгін відмовився вибачатися і давати спростування. Позов Фейгін програв.
Раніше Марку Фейгіну вже виносили стягнення. Він отримав попередження разом з іншим адвокатом, Іллею Новіковим, за перепалку в соцмережах. Новіков звертався зі скаргою і вимагав позбавити Фейгіна адвокатського статусу, наполягаючи, що той порушує кодекс професійної етики. Однак тоді кваліфікаційна комісія проголосувала проти.
Російський адвокат Марк Фейгін (в центрі) біля будівлі Московського міського суду після чергового розгляду справи російської панк-рок групи Pussy Riot, Москва, Росія, 1 жовтня 2012 року Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV
25 квітня Фейгін опублікував своє Звернення до російського адвокатського співтовариства.
«24 квітня 2018 року Рада Адвокатської палати міста Москви вирішила припинити мій статус адвоката на підставах, які не можна визнати ані правовими, ані обгрунтованими, ані справедливими. Мабуть, вперше в історії російської адвокатури позбавляють професії за висловлення думки в соціальних мережах», — написав Фейгін.
За його словами, звинувачення будувалося на трьох повідомленнях у Twitter.
«Вкотре з'явився привід переконатися, що Правила поведінки адвокатів у інформаційно-телекомунікаційної мережі «Інтернет» ухвалені лише для того, щоб позбуватися неугодних: діють вибірково, відмінно підходять для зведення особистих рахунків та політичного переслідування», — додав Фейгін.
Він заявив, що звертатиметься до суду для оскарження рішення Адвокатської палати.
- Поділитися: