Спокуса зазирнути у майбутнє вже скорила 50 мільйонів користувачів: саме стільки людей скачали мобільний додаток FaceApp, за допомогою якого можна «пограти з лицем»: застосунок «зістарює» обличчя на кілька десятків років.

Ось так виглядатимуть в старості українські політики.

До флешмобу приєдналися й українські селебрітіз — Потап і Настя Каменських, Павло Зібров, Олег Вінник, Тіна Кароль, Олександр Педан, письменник Андрій Бондар та народний депутат Борислав Береза.

Проте тут же пролунали два застереження від експертів: по-перше,

такі додатки як FaceApp збирають персональні дані.

Зокрема FaceApp запитує доступ до: ваших фотографій, інформації про те, якими сервісами користуєтесь, з якого пристрою заходите, які сайти відвідуєте.

Якщо ви авторизуєтесь через Facebook, додаток зможе отримати інформацію й звідти — відкриту інформацію з вашого профілю, електронну адресу, всі фотографії у вашому Facebook (в тому числі, розшарені тільки на друзів чи тільки для себе).

Якщо ви ще встановлюєте FaceApp як додаток на смартфон — він матиме також доступ до всіх фотографій на вашому смартфоні, в тому числі тих, які ви ніколи не поширювали в інтернеті.

Голова ГО «Лабораторія цифрової безпеки» Ірина Чулівська на прохання Громадського покоментувала цей збір даних так: «Насправді нічого такого, чого не збирають більшість інших додатків, той же Facebook, різні месенджери, програми для редагування фото і тд. Можна сказати ви платите своїми даними за те, щоб користуватись такими програмами. Ці дані використовують, щоб краще вивчати користувачів і пропонувати їм релевантні послуги і рекламу».

Друге застереження: розробником FaceApp є російська компанія Wireless Lab.

Тож якщо ви від початку війни принципово не купуєте російських продуктів, то було би принаймні непослідовно закачувати цей додаток.

За інформацією ЗМІ, за розробкою популярного додатку стоїть компанія із Санкт-Петербурга, РФ. Її СЕО — Ярослав Гончаров, «випускник» «Яндекса».

Остання компанія доволі часто фігурує у новинах з РФ як потенційний предмет інтересу з боку російської влади та ймовірний об’єкт переходу під контроль умовної «групи Сбєрбанку Росії».

У 2013-2014 роках представників «Яндекса» звинувачували у фільтруванні новин, які видавав російський пошуковик стосовно подій в Україні. У 2015-2016 роках критика поширилася також і на фільтрування «незручних» тем та новин стосовно подій у самій РФ.

У випадку продажу компанії-розробника застосунку, її злиття чи входження до її складу і так далі — зібрані користувацькі дані теж можуть бути передані. І часто саме вони становлять вагому частину капіталізації.

Небезпеки від встановлення додатку, як зазначають експерти, можуть бути такими:

— дані, отримані російськими «фабриками тролів» можуть активно використовувати в якості інструментів для таргетування «потрібної» реклами, статей та фейкових новин на вразливі групи аудиторії;

— отримані дані можуть бути використані для створення фейкових профілів та поширення пропагади від імені таких користувачів.

«Якщо ви вважаєте, що за вами можуть ціленаправлено шпигувати російські спецслужби, або ж принципово не хочете відправляти в Росію ніякі свої дані – тоді варто уникати таких сервісів і додатків. Наприклад, я б точно не рекомендувала дивитись на себе у старості Володимиру Зеленському, Степану Полтораку чи Івану Баканову. Але для більшості користувачів, на мою думку, це не проблема», — радить Чулівська.

Та рекомендує всім і завжди безвідносно до FaceApp, старіння і непогамовної цікавості: встановлювати лише ті додатки, які дійсно потрібні.

«Все, чим не користуєтесь, чи що не дуже потрібне, — краще видаляйте», — говорить експертка.

Марія Вовк

Поділитись: