«Маски-шоу» на Донбас Арені: кому це вигідно і до чого тут блокада
Чому все це може бути подіями одного ланцюжка та кому це вигідно.
Зранку бойовики «ДНР» заблокували роботу гуманітарного штабу Ріната Ахметова, а також пунктів видачі гуманітарної допомоги.
Вдень голова МВС Арсен Аваков на Кабміні запропонував вирішити питання зняття блокади, а згодом на блокадників напали «невідомі».
Чому все це може бути подіями одного ланцюжка та кому це вигідно – з’ясовували журналісти Громадського.
«Гості» на Донбас Арені
«Озброєні люди заблокували розподільний центр на «Донбас Арені» й пункти видачі гуманітарного штабу Ріната Ахметова на території Донбасу, тимчасово непідконтрольній Україні. Приміщення, інвентар і вся гуманітарна допомога заблоковані, і волонтери Штабу не мають до них доступу» – таке повідомлення з’явилося зранку 28 лютого на сайті Фонду Ахметова «Поможем».
У Фонді розповіли про досить багато телефонних дзвінків від стурбованих людей, які побачили, що пункти видачі допомоги – зачинені.
Офіційні особи Фонду, а також прес-секретар Ріната Ахметова наразі не можуть повідомити нічого, крім інформації зазначеної на сайті. Із керівником логістичного штабу Фонду в Донецьку Андрієм Саніним немає зв’язку.
Громадське намагалося з’ясувати, що ж відбувається та як це пов’язано з нещодавніми заявами керівництва так званих «ДНР» та «ЛНР» щодо введення «тимчасових адміністрацій» на підприємствах, зареєстрованих в Україні, й тих, що продовжують працювати за українським законодавством.
Про введення «тимчасових адміністрацій» на підприємствах заявив ватажок бойовиків самопроголошеної «ДНР» Олександр Захарченко 27 лютого.
Мова йде переважно про великі промислові підприємства, що не можуть працювати на повну силу через блокаду залізничного сполучення з тимчасово непідконтрольними територіями, яку ініціювали депутати «Самопомочі» та деякі колишні учасники АТО та волонтери.
Аналогічну заяву зробив і ватажок т.з. «ЛНР» Плотницький, вимагаючи припинити блокаду до 1 березня. Водночас самопроголошений «парламент» «ДНР» ухвалив «закон», який зобов’язує всіх «нерезидентів» (підприємств та приватних підприємців, зареєстрованих за межами т.з. «ДНР») почати сплачувати податки до «республіканського» бюджету.
Пункт видачі гуманітарного штабу Ріната Ахметова на «Донбас Арені» Фото: fdu.org.ua (архів)
Хто і чому виступає проти блокади
Блокада транспортних шляхів триває вже понад місяць на чотирьох напрямках: переїзд Світланове-Шепілове у Луганській області, поблизу Бахмута — у Донецькі області, біля Новгородського (колія що сполучає окуповану Ясинувату та підконтрольну Україні Костянтинівку — ред.), а також на автошляху поблизу Карбоніту в Луганській області.
Найбільше від цього страждають промислові підприємства холдингу «Метінвест» Ахметова.
Як раніше вже писало Громадське, за оцінками інвестиційної компанії Dragon Capital, холдинг втрачає від 5 до 10 мільйонів доларів.
Сепаратистські ЗМІ сьогодні повідомили про «масштабний протест» проти блокади в Єнакієвому, що перебуває під контролем бойовиків. Нібито до нього долучилися працівники промисловості, серед яких і співробітники Єнакієвського металургійного заводу.
Представник служби зв’язків з громадськістю компанії «Метінвест» Дмитро Мурашко повідомив Громадському, що в місті справді відбувся мітинг, однак про участь своїх працівників він нічого напевне сказати не може.
Мурашко додав, що наразі всі підприємства холдингу фактично працюють, щоб підтримувати діяльність, працівників відправили у відпустки, є проблеми з виплатами зарплатні.
Зокрема, важка ситуація на заводах у Єнакієвому, Краснодоні, Макіївці, Комсомольську, Харцизьку. Однак, керівники «Метінвесту» залишаються на робочих місцях і жодних спроб захопити підприємства з боку третіх осіб не було.
Так само й підприємства групи ДТЕК на непідконтрольній території працюють у штатному режимі.
Про це в коментарі Громадському розказав генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тимченко.
Також від блокади потерпають теплоелектростанції на підконтрольній території – їм бракує вугілля, що поставлялося з окупованих територій.
Акція протесту в Луганську проти «економічної і транспортної блокади Донбасу» 28 лютого
Зняти блокаду чужими руками
Під час засідання уряду голова МВС України Арсен Аваков звернувся до прем’єр-міністра з проханням ухвалити рішення про зняття блокади.
«Я просив би керівників зважати на всі відповідні рішення Антитерористичного центру, що керує силовими операціями в зоні антитерористичної операції, прийняти відповідне рішення, і ми його забезпечимо», — сказав Аваков.
Проте, як це буде зроблено, – через домовленості з блокадниками чи силовими методами – не уточнив.
Просто під час засідання уряду група людей напала на штаб блокадників у районі залізничної станції Кривий Торець.
У результаті травмувався один із учасників (внаслідок падіння з потягу), а самих нападників затримали поліціянти.
Голова Нацполіції Донецької області В’ячеслав Аброськін запевнив, що поліція до штурму «редуту» стосунку не має і жодних наказів щодо його розгону не отримувала.
Стосовно осіб нападників – поліціянти обіцяють встановити їх найближчим часом.
«Редут» на залізничній станції Кривий Торець, де виник конфлікт Фото: сторінка В’ячеслава Аброськіна у facebook
Кому це може бути вигідним?
Зняття транспортної блокади вигідне для всіх сторін протистояння.
Офіційний Київ зможе вирішити питання забезпечення паливом теплоелектростанцій на підконтрольній території (для цього використовують антрацит – тип вугілля, що видобувається на непідконтрольній частині Донбасу).
У так званих «республіках» спаде соціальна напруга, спричинена ризиком зупинки промислових гігантів, яка в свою чергу призвела б до втрати роботи місцевим населенням та інфраструктурних проблем у містах, залежних від роботи підприємств.
Але чи не найбільшу вигоду отримає Рінат Ахметов, який зможе відновити повноцінну роботу своїх підприємств, перестане втрачати мільйони доларів та підтримає авторитет серед жителів окупованих територій.
На цьому тлі всі зазначені події – й озброєні люди на Донбас Арені, і напад «невідомих» на штаб блокадників, і «протести» проти блокади в окупованих містах – видаються пов’язаними між собою та спрямованими на припинення транспортної блокади.
А погрози ватажків «ДНР» та «ЛНР» ввести «тимчасові адміністрації» на контрольованих Україною підприємствах, зокрема холдингу Ахметова — лише спроба зняти блокаду якомога швидше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Місяць залізничній блокаді окупованих територій: хто втратив, а хто здобув?
Підписуйтесь на наш канал в Telegram
- Поділитися: