Історія мосульської святині датована ще 12 століттям. Ан-Нурі відома знаменитим похиленим мінаретом, який місцеві прозвали «горбуном». За легендою, мінарет похилився пророку Мухаммеду, коли той підносився на небо після смерті.

Бойовики ІД підірвали древню мечеть ан-Нурі в Мосулі. Про це заявили представники іракської армії, які саме просувались в напрямку мечеті і були за 50 метрів від неї в момент вибуху. На супутникових знімках, які надали військові, видно, яких руйнувань зазнала мечеть, зведена понад 800 років тому.

Історія мосульської святині датована ще 12 століттям. Її реконструювали всередині 1942 року. Ан-Нурі відома знаменитим похиленим мінаретом, який місцеві прозвали «горбуном». За легендою, мінарет похилився пророку Мухаммеду, коли той підносився на небо після смерті. Така версія поширена серед мусульман, попри те, що мечеть була зведена через 500 років після смерті пророка. За версією місцевих християн, мінарет хилиться в сторону гробниці Діви Марії поблизу міста Ербіль.  

Фахівці ж кажуть, що причини нахилу мінарету були цілком «земні» - сильні північно-західні вітри, вплив палючого сонця на цеглу, слабкий гіпс, що тримав цеглини разом. Внаслідок авіаударів по Мосулу в часи ірано-іракської війни (1980-1988),  було пошкоджено підземні труби біля підніжжя мінарету, стічні води послабили фундамент і мінарет нахилився ще на 40 сантиметрів.  

У 2012 році ЮНЕСКО розрахувала, що мінарет вже схилився на 2,5 м від перпендикулярної осі, відтак існує серйозна загроза його падіння.

За версією місцевих християн, мінарет хилиться в бік гробниці Діви Марії поблизу міста Ербіль Фото: EPA/STR

2 червня 2014 року ООН оголосила про старт програми збереження мінарету, але пізніше, цього ж тижня, Мосул був захоплений бойовиками ІД. 12 червня бойовики вбили імама Великої мечеті Мохаммеда аль-Мансурі за відмову присягнути на вірність «Ісламській Державі». 

Після захоплення Мосула, «Ісламська Держава» почала знищувати місцеві пам’ятки архітектури, таким чином бойовики боролися із нібито «ідолопоклонством», суворо забороненим в ісламі. Але місцеві мешканці стали на захист мечеті ан-Нурі та  утворили живий ланцюг навколо неї. «Ісламська держава» зберегла мечеть, вирішивши, що використає її для ідеологічних цілей. 

Саме з кафедри цієї мечеті лідер ІД, Абу Бакр аль-Багдаді, на початку липня 2014 року проголосив себе халіфом та повідомив про створення халіфату - ісламської теократичної держави на територіях, захоплених бойовиками. Він також закликав вірян розширювати цю територію за допомогою завоювань в ім'я віри. Це був його перший публічний виступ за багато років.  

21 червня під час відвоювання іракськими військами Мосула, відступаючи від району мечеті, бойовикі підірвали ан-Нурі, разом із медресе (школою) та мінаретом. Прем'єр-міністр Іраку Хайдер аль-Абаді сказав, що вибух мечеті став «офіційним визнанням поразки ІД».

На супутникових фото, які надали військові, видно, яких руйнувань зазнала мечеть, якій більше ніж вісімсот років Фото: EPA/COMBINED JOINT TASK FORCE

Штурм іракської столиці ІД, Мосула, триває вже 9 місяців. За даними ООН, в місті залишається приблизно 150 тисяч людей, що потерпають від нестачі води, продовольства та медикаментів. За останні два тижні, за підрахунками ООН, в західній частині Мосула загинули приблизно 230 мирних жителів. Частина з них померла в наслідок авіаударів коаліції з повітря,  інших при спробі втечі з міста застрелили снайпери «Ісламської держави», яка прагне використовувати населення як живий щит.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile