Громадська організація VoxUkraine закликала не згортати медичну реформу, оскільки це погіршить становище як пацієнтів, так і тих медичних працівників.

Про це йдеться у відкритому листі організації.

Так, там зазначили, що фінансування медицини за ліжко-місцями чи квадратними метрами — марнування коштів.

«Фактично фінансується інфраструктура, а не відновлення здоров’я людини. Відповідно, людина може отримати якісну медичну допомогу від держави у двох випадках — «за знайомством» та «якщо пощастить», — заявили експерти.

VoxUkraine наводить дані, що після реформи на первинній ланці українці уклали майже 30 млн декларацій, а 1550 закладів підписали угоди з Національною службою здоров'я України. Крім того, зарплати деяких лікарів «первинки» виросли втричі, а кількість пацієнтів, які не зверталися до лікаря через нестачу коштів, знизилася з 42% у 2016 році до 24-27% у 2018-2019. 

В організації зазначили, що внаслідок реформи медзаклади, лікарі та пацієнти отримали більше свободи. Вони можуть самостійно розпоряджатися коштами, наприклад, купувати нове обладнання чи збільшувати зарплату. Але водночас вони несуть відповідальність за організацію роботи та ефективне витрачання коштів. Крім того, пацієнти можуть обирати сімейних лікарів і таким чином самі пацієнти визначатимуть, які заклади та лікарі отримуватимуть більше фінансування.

«Звісно, частина лікарів не зацікавлені у впровадженні медреформи, оскільки «біла» зарплата за надані послуги навряд чи зможе зрівнятися з неформальними «подяками» від пацієнтів. Згідно з опитуванням, у 2019 році 25% пацієнтів стаціонару платили лікарю «в конверті», а 67% — сплачували на рахунок благодійного фонду чи через касу. Але метою реформи є здоров’я українців, а не добробут окремих лікарів. Тому її потрібно продовжувати», — наголосили у VoxUkraine.

Нагадаємо, народна депутатка від фракції «Голос» Олександра Устінова заявила, що вже готова постанова, якою повернуться до старих методів фінансування, що фактично «вб’є медичну реформу».

Водночас міністр охорони здоров'я Максим Степанов на брифінгу запевнив, що медичну реформу припиняти не збираються.

Втім, за його словами, медична реформа у тому вигляді, в якому ми її отримали, не передбачає нічого доброго ані для пацієнтів, ані для медиків.

Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що його уряд планує продовжити та завершити медичну реформу в Україні.

Поділитись: