Медсестра в інфекційному відділенні Броварської лікарні інтенсивного лікування, Київська область, 27 лютого 2020 року
Фото:

Ковальчук Віктор/УНІАН

Медична реформа в Україні проходить у кілька етапів. Підписання декларацій із сімейним лікарем і запуск системи eHealth належали до реформування первинної ланки. Зміни в спеціалізованих лікарнях почнуться з 1 квітня ― цього дня стартує реформа вторинної. Що буде з лікарнями, пацієнтами та оплатою послуг ― пояснює hromadske.
1

Які бувають ланки медичної допомоги?

Медична допомога буває первинною, вторинною і третинною.

Первинна ланка ― це сімейні лікарі, педіатри та терапевти, що не мають спеціалізації. 

Лікарні вторинної ланки надають спеціалізовані та більш складні послуги ― наприклад, при травмах, отруєннях, патологічних станах, вагітності, допомагають відновлюватися після хвороб.

У лікарнях і амбулаторіях третинної ланки лікують за допомогою високотехнологічного обладнання і високоспеціалізованих процедур.

2

Чи треба мати контракт із сімейним лікарем, щоб отримати допомогу в лікарні вторинної ланки?

Це не є обов’язковою умовою. Але отримати безкоштовну спеціалізовану допомогу з 1 квітня можна саме за направленням від сімейного лікаря. Якщо звертатися до спеціаліста самотужки ― треба платити.

При цьому медзаклад можна обрати самостійно, місце реєстрації на отримання послуг у лікарнях вторинної ланки не впливає.

Якщо вам знадобилась екстрена допомога, її також можна отримати без підписаної з сімейним лікарем декларації.

3

Чи всі послуги будуть для пацієнтів безкоштовними?

У різних лікарнях надаватимуть різні послуги програми медичних гарантій, яку уряд ухвалив 27 листопада 2019 року. Послуги формуватимуть пакет, що буде оплачуватися за затвердженим тарифом і відповідатиме спеціальним вимогам.

Безкоштовними для пацієнта будуть послуги, від яких залежить життя ― наприклад, пологи та допомога новонародженим, лікування серцево-судинних хвороб, інсульту, діагностика онкологічних захворювань. Проте які саме послуги оплачуватиме держава, залежить від бюджету на рік.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.
4

Звідки лікарні братимуть гроші після 1 квітня?

До реформи вторинної ланки долучаються медзаклади, що автономізувалися, закупили необхідне обладнання, комп'ютеризовані та мають ліцензії. Тобто стали комунальними неприбутковими підприємствами.

Від 1 квітня у лікарнях впровадять принцип, що вже діє для сімейних лікарів ― «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто фінансування лікарні залежатиме не від кількості місць загалом, а від кількості пацієнтів, що користуються її послугами. При цьому оплата залежатиме не від кількості візитів пацієнтів, а від результату лікування.

Платитиме за послуги не пацієнт, а Національна служба здоров’я України за встановленими тарифами. Щоб отримати гроші, лікарня повинна надати до електронної системи охорони здоров’я звіт про надані медичні послуги та обсяг використаних ліків та інших засобів.

5

Що буде із зарплатами лікарів?

Закон не передбачає ані закриття лікарень, ані скорочення кількості спеціалістів. При цьому заклади, що надають неякісні послуги, просто не матимуть клієнтів ― їх не обиратимуть самі пацієнти. Такі заклади будуть перепрофільовані ― наприклад, стануть хоспісами, а кваліфіковані лікарі перейдуть до лікарень, де в них буде потреба.

У Міністерстві обіцяють, що зарплати лікарів зростатимуть, якщо вони лікуватимуть якісно ― чим кращі послуги, тим більше людей до них звертатимуться і тим більше зростатимуть зарплати й фінансування медичного закладу.

Поділитись: