Поліція проводить слідчі дії на місці, де стріляли в автомобіль Range Rover у Києві, 1 грудня 2019 року. Від поранення в голову загинув 3-річний син депутата Соболєва
Фото:

EPA-EFE/STEPAN FRANKO

13 година, Шевченківський суд Києва. Сьогодні тут посилена охорона та з десяток ЗМІ. Судді мають обрати запобіжний захід двом підозрюваним у вбивстві трирічного сина депутата Київської обласної ради В’ячеслава Соболєва.

Засідання проходить у закритому режимі — через заходи безпеки, які застосовані до підозрюваних. На лаві підсудних — Андрій Лаврега та Євген Семенов. Обидва є колишніми бійцями батальйону «Аратта» Української добровольчої армії. Звільнені більше 5 місяців тому.

За даними слідства, стріляли у авто з будинку навпроти ресторану «Маріо», власником якого є Соболєв. Підозрювані там винаймали квартиру, яку покинули за кілька хвилин після злочину. За Соболєвим слідкував один з підозрюваних — Євген Семенов, який перебував біля ресторану та дав сигнал Лаврезі, коли депутат сідав у авто.

Двоє підсудних

Першого до зали заводять 20-річного Лаврегу, його позивний — «Тихий». Саме він, за даними слідства, стріляв у Range Rover, в якому знаходився депутат Київської обласної ради В’ячеслав Соболєв, його дружина та двоє дітей. Слідчі кажуть: Лаврега робив це на попереднє замовлення. Чи вийшли на замовника, слідчі не кажуть, але говорять — робота над цим триває. Невідомо й те, чи отримував Лаврега за постріл гроші. «Ніяких грошових коштів великого розміру не вилучено», — зазначає прокурор Максим Червоний.

Лаврега два роки служив снайпером у 8-му батальйоні «Аратта» Української добровольчої армії — в роті «Чорний туман», згодом перейшов у роту «Ведмеді». За словами командира Андрія Гергерта «Червня», був одним із найкращих бійців: «Був дуже сміливим, не наркоман, не зловживав ніяким алкоголем, був фаховим снайпером, я вважаю — одним з найкращих на війні. Я в нього вкладав душу, він був дуже відкритий, хороший хлопець, дуже ідейний, таких мало».

«Він часто виходив на завдання в “сіру зону” і навіть пробирався в тил російських позицій, щоб бити без промаху з середніх дистанцій, щоб застати ворога зненацька. Війна стала його університетом, він пішов на фронт у 16 років, і став снайпером, щоб наносити максимальної шкоди», — розповідає журналіст Юрій Бутусов.

У грудні 2017 Лаврега отримав медаль «За незламність духу». За рік — орден третього ступеня «За мужність» з рук президента України Петра Порошенка.

Андрій Лаврега, позивний «Тихий» (в центрі)
Фото:

фото із сторінки Олександра Ярового у facebook

На відео, опублікованому Олександром Ведмідьом, командиром роти «Ведмеді», «Тихий» розмірковує про війну: «Війна закінчиться тільки тоді, коли ми звільнимо нашу територію повністю. Україна — це саме унікальне місце, яке може бути».

Командир «Аратта» Андрій Гергерт зазначив, що «Тихий» пішов з батальйону у травні цього року. 

«Після того ми не спілкувалися, на той номер він не відповідав. Хоча ми, як можемо, відслідковуємо долю кожного. Але не вдалось. Він сказав, що їде на Одещину до дівчини, типу: «Я вже наївся тією війною», — сказав Гергерт.

Ті, хто бачили його востаннє перед стріляниною, пригадують, що Лаврега виглядав позитивним. 

«Але це така людина, яка ніколи не покаже, що щось не так. Він принциповий, а депутат начудив добре. Але хлопчику він не хотів би зашкодити», — розповідає в коментарі hromadske знайома Андрія Лавреги.

Андрій Лаврега, позивний «Тихий»
Фото:

фото із сторінки Олександра Ярового у facebook

За деякий час до суду заводять другого підозрюваного — 19-тирічного Євгена Семенова.

Він теж служив у батальйоні «Аратта». Про це у коментарі hromadske розповів «Червень»: «У мене такий боєць був також. Меньший. Сам з Одещини. В анкеті бачу пише, що росіянин. Його я чесно не пам’ятаю, він пішов раніше».

«Заступав із хлопцями на позиції як універсальний боєць, виконував усе, про що його просили, допомагав. Правда, його малий вік давався взнаки, трохи вітер в голові був», — розповіла hromadske знайома Семенова.

І Лаврегу, і Семенова арештовують на два місяці без можливості внесення застави. Прокурор зазначив, що обидва підозрюваних не заперечили щодо такого запобіжного заходу та наголошує, що допоки замовник не затриманий — підозрюваним загрожує небезпека, тож не називає місця їхнього перебування.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.

Вісім прізвищ

До суду, разом із дружиною Інною, прийшов і потерпілий депутат Київської обласної ради В’ячеслав Соболєв. Хриплим голосом та з тривалими паузами він спілкується із журналістами.

«Якщо хтось намагається знайти собі виправдання мені дуже шкода. Це нелюді. Ми всі однакові люди. Є межа, через яку не можна переходити», — каже Соболєв, коментуючи замах на нього.

Чоловік зазначає, що в машині було двоє його дітей. На питання, кого підозрює у замаху, спочатку відмовляється називати прізвища. Але за кілька хвилин, порадившись із дружиною, дістає аркуш та зачитує вісім прізвищ: 

«Двоє суддів, які за час своєї роботи стали мільярдерами — Ємельянов, Татьков. У цій же компанії Брославський та Малик. Ще є один донецький бізнесмен, який до війни, скоріше за все, був ніким, якщо правда ти не знайшов золоту жилку — бізнесмен з Маріуполя Микола Будика, який завжди намагається прикриватися своїм братом. Прізвище, якщо захочете — дізнаєтеся самі. Дівчина, якій я присвятив 20 років життя, вчив її, виховував — Євгенія Бурун, яка з початком війни живе в Донецьку і дуже успішно займається бізнесом. Михайло Іванюк та Олександр Грановський». Після — додає, що ще одне прізвище залишить для себе.

Віктор Татьков — ексголова Господарського суду України, Артур Ємельянов — його заступник. У 2018 році Вища рада правосуддя відсторонила Ємельянова від посади за тиск на суддів, у 2019 році — звільнила. СБУ підозрювала його у фінансуванні тероризму. 

Руслан Брославський та Павло Малик, за даними слідства, входили у групу Ємельянова, і саме вони, на думку депутата, були організаторами цькування його у ЗМІ. Про це Соболєв свого часу писав у Фейсбуці. На пост поскаржився Ємельянов у суд і виграв його.

Михайло Іванюк на позивний «Булат» — ексспівробітник СБУ. З початком війни очолив внутрішню розвідку полку «Азов», так звану «Метеослужбу». Також, відповідно до декларації, Іванюк працював або досі працює у поліції. У коментарі hromadske він заперечив конфлікт із депутатом та запевнив, що готовий пройти поліграф.

«Я в певному шоці. Я не розумію, чому він назвав моє прізвище поряд з іншими. Я тоді був з ним в достатньо дружніх відносинах. Ми не конфліктували. У нього був конфлікт з певними особами щодо права власності на об’єкти нерухомості у Маріуполі», — сказав Іванюк та додав, що нколи не знав Лаврегу і Семенова. Також Іванюк додав, що Соболєв ті об’єкти втратив, а після цього за деякий час право власності на них отримав бізнесмен Микола Будика.

Олександр Грановський — депутат Верховної Ради 8-го скликання від «Блоку Петра Порошенка» — вже також заявив, що готовий пройти поліграф, аби якнайшвидше відкинути звинувачення.

«Незважаючи на те, що Слава припустив, що я можу знати людей, причетних до цих жахливих подій, я зла не тримаю — впевнений, батькам приходять на розум навіть небилиці в ці хвилини. Я повністю поділяю їх горе[...] Я, звичайно ж, приймаю пропозицію пройти перевірку на поліграфі, щоб якомога скоріше відсікти таку версію», — написав Грановський у Фейсбуці.

Декілька слів каже дружина депутата — розповідає обставини, за яких загинув її син: «Ми сіли в машину, з нами ще була наша донька. Вони питають «Куди ми їдемо?», кажу: «Додому», а потім кажемо, що ні — поїдемо купити будку для собаки. І все. Це була крапка. Цей постріл. Я кажу чоловіку давити на газ, бачу, що він живий. А потім повертаюся і бачу, що у моєї дитини немає пів голови».

Більше жодних коментарів та уточнень Соболєв не надає. Каже лише: «Усьому свій час». Та у супроводі охорони, яку надала йому поліція, залишає будівлю суду.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: