Представники організації POTON під стінами ЦВК , 31 березня 2019
Фото:

Громадське

Зранку 31 березня, у день голосування, біля будівлі Центральної виборчої комісії у Києві почали збиратися молодики спортивної статури. У поліції заявили: серед організацій, які подавали заявку на проведення акції під Центрвиборчкомом — окрім кількох народних депутатів — була ГО POTON. Що це за організація, кого підтримує та навіщо приїхала під ЦВК — у матеріалі Громадського.

ЩО ТАКЕ POTON?

Громадську організацію POTON («Постоянный тонус»), символіку якої носили молодики під ЦВК, зареєстровано у Харкові.  Її очільник — Павло Оніщенко. На сторінці користувача Facebook Павел Онищенко зазначено, що він навчався у Харківському університеті внутрішніх справ та в Харківському інституті банківської справи.

Громадському Оніщенко повідомив, що працював у міліції й звільнився «ще за Януковича». На його сторінці в соцмережах можна знайти фото з акцій на підтримку Юлії Тимошенко, але «це нічого не означає».

Представники ГО POTON
Фото:

Facebook/POTON

Організація заявляє, що веде боротьбу з корупцією у правоохоронних органах, викриває незаконні точки продажу алкоголю та «наркоточки». Оніщенко у коментарі Громадському заявив, що їхня його організація співпрацює з «Національними дружинами» та «Нацкорпусом» у Харкові, ходить на «спільні рейди». Прес-секретарю «Національних дружин» Ігореві Вдовіну на момент публікації про «потонівців» нічого відомо не було.

У судовому реєстрі ми знайшли кілька кримінальних проваджень щодо POTON, зокрема, за статтею хуліганство. Втім сам Оніщенко каже, що підозри їм не оголошували. На запитання, звідки і ким фінансується організація, Оніщенко переконує: «Ми повністю на самозабезпеченні».

Із символікою POTON під ЦВК ми помітили лише з десяток осіб, усі інші — у спортивному одязі, кепках, сонячних окулярах. Вони не пояснили яку організації чи ініціативу представляють, але заявили, що «проти фальсифікацій». Пізніше представники POTON пояснили Громадському, що всі молодики тут — «козацького роду».

Громадське поспілкувалося з Оніщенком безспосередньо під ЦВК. Він повідомив, що представники його організації приїхали для того, щоб «не було фальсифікацій». До Центрвиборчкому сам Оніщенко приїхав «не за Тимошенко», а «проти Порошенко», адже у Харкові, за його словами, «потонівці» виявили факти підкупу виборців Порошенком.

Також у відео на своєму YouTube-каналі POTON, опублікованому зранку 31 березня Оніщенко зазначає: «Ми за те, щоб у другий тур вийшли будь-яких два кандидати, тільки не Петро»,  — і додає: «Кілька народних депутатів від партії “Батьківщина” спробували поставити маленький намет, а поліція забороняє це робити, просить показати тисячу документів».

НАМЕТ «БАТЬКІВЩИНИ»

Намет, про який говорив Оніщенко встановлював народний депутат від «Батьківщини» Ігор Луценко. Він пояснив це тим, що площа зайнята сценою телеканалу “Прямий”, який пов'язують із президентом: “Виникла ідея – в противагу тітушкам чинного президента, відкрити тут депутатську приймальню, де ми разом з іншими нардепами могли б чергувати і допомагати тим, хто звертається до нас.”

Та попри “моральну підтримку” з боку «потонівців», колеги Луценка по “Батьківщині” “ледве знайшли місце, через засилля тітушок”. У коментарі Громадському Луценко заявив, що вперше чує про організацію POTON і жодного стосунку до неї не має: “Вони над усіма там нависали, я не знаю їх”.

Водночас юрист “Батьківщини” Артем Леус, який перебував на місці встановлення наметів, на запитання Громадського, чи це партія запросила молодиків, зазначив: якщо вони діють поруч, то можна вважати, що діють разом.

У партії «Батьківщини» від «потонівців» відхрестилися.

«ТІТУШКИ» ЗА ГРОШІ

Рух ЧЕСНО 31-го березня повідомив, що через месенджери людей збирають на проплачений мітинг під ЦВК. У ньому пропонували приходити 31-го березня до метро Печерська з оплатою у 350-400 гривень та з 7-ї вечора до 6-ї ранку під ЦВК з оплатою у 700 гривень.

На запитання, скільки вони стоятимуть під ЦВК, Оніщенко відповів: до кінця підрахунку голосів, «аби побачити все на власні очі».

Поділитись: