«Ми живемо ніби у розпал війни». Наскільки серйозна ситуація з COVID-19 в Індії та що не так з офіційною статистикою

Останніми днями Індія стала втіленням коронавірусної катастрофи. У світових медіа ширяться світлини імпровізованих крематоріїв на вулицях індійських міст, бо звичайні уже не можуть впоратися з такою кількістю померлих. Лікарні переповнені, а доступу до життєво необхідного для пацієнтів кисню багатьом бракує.
Новий спалах COVID-19 став для країни справді нищівним ударом: нині Індія наздоганяє США за кількістю хворих, щодня додається понад 320 тисяч нових випадків інфікування та більш як 2 тисячі смертей. Це щонайменше вдвічі більше, аніж у розпал першої хвилі захворюваності восени минулого року.
Офіційна статистика лякає — але наскільки вона показує масштаби реальної проблеми в Індії? І чи варто непокоїтися решті світу, зокрема тим країнам, де епідемію вдалося взяти під контроль?
Наскільки все погано?
У інтерв’ю світовим медіа багато індійців розповідають про те, як вони безрезультатно намагалися помістити своїх рідних у важкому стані до лікарень. Типова ситуація: або в них відсутні ліжка для пацієнтів взагалі, або головне — бракує кисню, життєво важливого для хворих.
Та навіть якщо місце у лікарні дивом вдається знайти (часто навіть в іншому місті або штаті), транспортувати туди пацієнта не завжди реально. Адже в автівках швидкої теж часто бракує кисневих балонів та масок. Часом хворих виписують «в нікуди» лише через те, що в лікарні закінчується кисень та найнеобхідніші медикаменти — і медики тут безпорадні.

Деякі лікарні у штаті Уттар-Прадеш помістили на вході вивіски «без запасів кисню», а в шпиталях Лакхнау пацієнтів попереджають про необхідність переїхати в інші медзаклади, оскільки всіх забезпечити киснем неможливо. Щоби врятували своїх близьких, багато індійців пробують шукати кисень усіма можливими способами, зокрема й на чорному ринку, де вартість балона іноді вдесятеро вища за стандартну.
«Ситуація настільки критична, що деяких пацієнтів нам доводилося лікувати просто у машині швидкої допомоги понад 12 годин, доки вони не могли отримати ліжко у відділенні інтенсивної терапії», — розповів головний лікар шпиталю у Пуні на заході Індії Сіддхешвар Шинде.
Його лікарні, одній з найкращих у регіоні, довелося транспортувати пацієнтів до інших штатів, щоби врятувати їхні життя: кисню та апаратів штучної вентиляції легень критично бракувало.
Нині по всій Індії діє близько 5 сотень пунктів очистки повітря й перетворення його на медичний кисень. У великих нових лікарнях подекуди є власні резервуари.
Але Делі та низка інших штатів дуже залежні від поставок з інших регіонів, а здійснюються вони дуже повільно. 23 квітня 25 пацієнтів делійської міської лікарні померли саме через нестачу кисню — за кілька годин до нової поставки.
Через те що одночасно в Індії помирає так багато людей, останніми тижнями крематорії та традиційні місця самостійної кремації померлих перевантажені. Кремація — звичний обряд для індуїзму (а його сповідує близько 80% населення країни), який має сакральне значення: вона символізує відокремлення душі від тіла.
Але тепер на повний набір ритуалів після кожної смерті уже немає часу.
«Ми просто спалюємо тіла, коли вони прибувають. Таке враження, що ми живемо у розпал війни», — розповідають у крематорії іншого індійського міста, Бхопалу в центральній частині країни.
Тепер спалювати померлих доводиться просто на площах, паркінгах чи в міських парках. На мусульманському кладовищі міста, кажуть, теж уже майже не залишилося місця для нових могил.

Які причини нового спалаху?
Всесвітня організація охорони здоров'я заявляє, що спалах COVID-19 в Індії викликав «ідеальний шторм», тобто злиття несприятливих чинників. Це і відсутність обмежень на масові зібрання, і поширення більш заразного штаму коронавірусу, і низькі темпи вакцинації.
Причому вплив нового штаму В.1.617 — найбільш непевний з цих факторів. Науковці назвали його «подвійний мутант», оскільки він містить генетичні мутації, які раніше вже спостерігали в інших штамах — каліфорнійському й південноафриканському. Але наскільки він небезпечний і чи справді є більш стійким до вакцин і поширюється швидше за інші, ще з’ясовують.
Багато фахівців схиляються до того, що велику роль у такому стрімкому погіршенні ситуації зіграла втрата пильності — як з боку влади, яка послабила карантинні обмеження і дозволила людям навіть збиратися на масові заходи, так і з боку самих індійців, які були певні, що найстрашніше уже позаду.
У квітні цього року — вже на тлі зростання кількості нових випадків інфікування — в країні відбувся фестиваль Кумбха Мела. Він супроводжувався масовими купаннями паломників у річці Ганг — на думку вірян, у процесі такого обряду людина змиває гріхи зі своєї душі.

Лиш в один з днів фестивалю у місті Харідвар скупався майже мільйон паломників — без дотримання соціальної дистанції та масок, зрозуміло. Влада штату запевняла, що заразитися під час обряду неможливо — адже Ганг, мовляв, священна річка. Але після свята у сотень людей підтвердили коронавірус.
У більшості штатів Індії не діє заборона на масові зібрання навіть на тлі нового спалаху COVID-19. На тлі проведення загальних виборів до Законодавчих зборів це можливість для правлячої партії «Бхаратія джаната», яку представляє прем’єр Нарендра Моді, не припиняти передвиборчі мітинги.
У штаті Західна Бенгалія кампанія була найактивнішою — на акції прийшли десятки тисяч людей, здебільшого без масок. А тим часом як соцмережами ширяться звинувачення уряду у безвідповідальності та заклики усунути Моді, чинна влада вирішила видаляти будь-які критичні дописи, адже вони нібито лише заважають ефективно боротися з пандемією і «лише сіють паніку».
У ВООЗ кажуть ще про один нюанс: системі охорони здоров'я Індії завдавали непотрібного тиску й самі люди, які, охоплені панікою, прямували до лікарень навіть тоді, коли цілком могли б вилікуватися від COVID-19 удома. У середньому шпиталізації потребують десь лише 15% пацієнтів з COVID-19.

Що не так зі статистикою?
Від початку пандемії в Індії інфікувалося коронавірусом близько 18 мільйонів осіб. Нині країна за цим показником на другому місці після США, де за весь час перехворіло 32 мільйони.
У перерахунку на 1,3 мільярда індійського населення (проти 330 мільйонів у Штатах) показники не такі вже й жахаючі. Зокрема і в плані летальних випадків: смертей від COVID-19 в Індії майже вдвічі менше — якщо вірити офіційній статистиці.
Однак, як з’ясували журналісти індійського телеканалу NDTV, щонайменше 1150 смертей не було включено до офіційного підрахунку у столиці Делі за останній тиждень. Приклади невідповідностей офіційної статистики й реальних цифр журналісти й експерти помічають і в інших штатах.
Науковці з Мічиганського університету, спираючись на дані від індійських лікарів, змоделювали ситуацію й з’ясували, що справжня кількість летальних випадків щонайменше вдвічі (або й навіть вп’ятеро) більша. А професор фізики й біології Університету Ашока Гаутам Менон оцінює ситуацію ще гірше.
«Схоже, є надто велике розходження між повідомленнями про кількість втрат через коронавірус і повідомленнями про кремацію й поховання, які в рази перевищують те, чого можна було очікувати. Фактична кількість смертей від COVID-19 може навіть у 5-10 разів перевищувати офіційні дані. Це може свідчити про те, що справжні цифри зумисно приховують», — пояснює експерт.

Непідтверджені підозри на коронавірус здебільшого не додають до загального підрахунку і такі смерті приписують іншим супутнім хворобам. Як розповідає виданню The New York Times один з працівників вуличного крематорію в Ахмедабаді, на паперах, які потім він видає рідним загиблих, причиною смерті часто вказано не коронавірус, а абстрактне «хвороба».
Одна з причин полягає у тому, що через зайнятість персоналу результатів тестів на коронавірус доводиться чекати довго, по кілька днів. Тобто у крематорії не вказують причиною смерті коронавірус, якщо його не встигли підтвердити.
В Індії взагалі є серйозні проблеми з фіксацією смертей. Навіть у спокійні часи лише в 1 з 5 випадків смертей в Індії встановлюють точну їх причину. Зараз летальні випадки від коронавірусу фіксують у межах державної програми інтегрованого епідемічного нагляду (IDSP), але у її полі зору — лише підтверджені діагнози у лікарнях та лабораторіях. Оскільки через брак місць у медзакладах багато індійців помирають за їх межами, в офіційну статистику вони не потрапляють.
У Міністерстві охорони здоров’я Індії заперечують умисне заниження даних. Хоча намагання не сіяти ще більше паніки серед населення фахівці називають однією з можливих причин таких невідповідностей у статистиці.
Культура та релігія — ще один вагомий фактор.
«Деякі родини не хочуть розкривати правду, адже бажають кремувати своїх близьких поза суворими карантинними обмеженнями, відповідно до традицій», — зауважує епідеміолог Мічиганського університету Бхрамар Мукерджі.

А як просувається вакцинація і що далі?
Початок вакцинації від коронавірусу в Індії був оптимістичним: понад 100 мільйонів щеплень вакцинами власного виробництва в країні було зроблено за перші 85 днів. До липня обіцяли вакцинувати щонайменше 250 мільйонів індійців.
Але потім динаміка знизилась. Зараз в Індії ввели трохи більше, ніж 140 мільйонів доз вакцини. За європейськими мірками — немало, однак для 1,3-мільярдного населення Індії це лише 10%, а тих, хто отримав обидва щеплення — лише 1,6 %.
На тлі нового спалаху уряд Індії заговорив про потребу прискорити темпи вакцинації й дозволив щепити усіх, старших за 18 років, з 1 травня. Але організація процесу у країні з такою величезною густотою населення та доволі децентралізованим управлінням має чимало проблем, насамперед логістичних.
Індія — один з лідерів у фармацевтичній галузі у світі. Але великий попит на вакцину від коронавірусу всередині країни означає гальмування її постачань за кордон. Serum Institute, який зокрема виготовляє препарат CoviShield, який закуповує й Україна, є головним постачальником вакцин за ініціативою COVAX. Ще до нових рекордів інфікування в Індії обіцяли поновити поставки за цією програмою до червня, однак поки що прогнозувати складно.
Це не єдина причина, чому усі зацікавлені у тому, щоби Індія швидше подолала пандемію. З огляду на щільність та велику кількістю населення вірус поширюється швидко як всередині країни, так і за кордоном. «Індійський» штам коронавірусу уже виявили і в Європі, і в США, попри те що низка держав на тлі нового спалаху уже закрила авіасполучення з Індією.
Науковці попереджають, що динаміка інфікування в Індії зараз дуже висока і може сприяти появі нових мутацій.
Багато країн уже відгукнулися на прохання Індії про допомогу: Британія днями доставила сотні кисневих концентраторів та апаратів штучного дихання. США теж пообіцяли долучитися й надіслати експрес-тести на коронавірус, апарати штучного дихання й засоби індивідуального захисту для лікарів. ЄС та Канада також мають допомогти киснем та медикаментами.
- Поділитися: