Фундація «Відкритий Діалог» повідомила, що Державна міграційна служба відмовила у наданні статусу біженця опозиційній журналістці з Кахастану Жанарі Ахметовій та опозиційній блогерці Ардак Ашим. Фундація закликала ДМС переглянути своє рішення, зазначивши, що вона «піддає жінок небезпеці».

Організація зазначила, що про відмову надання статусу біженців стало відомо 15 березня.

Ще минулого року Верховний суд визнав незаконним рішення, яким міграційна відмовила журналістці Ахметовій у притулку, та зобов'язав службу повторно розглянути її заяву. За даними фундації, ДМС проігнорувала таке рішення.

«Відкритий Діалог» зазначає, що в Казахстані Ахметова була активісткою суспільно-політичного руху «Демократичний вибір Казахстану», який згодом заборонила влада. У 2009 її засудили до 7 років в'язниці за звинуваченнями в «шахрайстві», утім відстрочили виконання вироку до того моменту, поки її дитині не виповниться 14 (тобто до 2021 року). Згодом цю відстрочку скасували. У 2017 вона переїхала до Києва й у жовтні цього року арештована за екстрадиційним запитом Казахстану.

У Києві журналістка повідомляла про спроби свого викрадення та стеження за собою.

Фундація зазначає, що у звіті спецдоповідача ООН про становище правозахисників, які шукають притулку в інших країнах, згадана справа Жанари Ахметової.

Ардак Ашим у Казахстані також була активісткою «Демократичного вибору Казахстану», блогеркою. Там її звинуватили у Facebook-постах «негативної спрямованості проти влади» та примусово помістили до психлікарні, де вона провела понад місяць. У травні 2018 під тиском міжнародної спільноти її звільнили з психлікарні, після чого жінка приїхала до України за політичним притулком.

6 березня міграційна відмовила Ашим у наданні статусу біженця, 15 березня — відмовила повторно. На захист Ашим виступили міжнародні правозахисні організації Amnesty International та Human Rights Watch.

«Жанара Ахметова та Ардак Ашим стали жертвами політично мотивованого переслідування в Казахстані. У випадку екстрадиції чи видворення з України Жанарі Ахметовій загрожують ув’язнення та тортури, а Ардак Ашим може бути повторно піддана каральній психіатрії. Згідно з українським законодавством та ратифікованими Україною міжнародними конвенціями, такі особи мають право на захист. Відмовляючи Ахметовій і Ашим у наданні притулку, Державна міграційна служба України піддає їх небезпеці. Це суперечить міжнародним зобов’язанням України у сфері прав людини», — заявили у фундації, закликавши ДМС переглянути свої рішення.

Громадське звернулося до Державної міграційної служби щодо обґрунтування відмови надання статусу біженців та очікує на відповідь.

У січні Державна міграційна служба України скасувала посвідку на тимчасове проживання 21-річній активістці анархістського руху в Росії, яка втекла до Києва через побоювання переслідувань з боку Федеральної служби безпеки.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile