В уряді Володимира Гройсмана друга кадрова втрата – заявку про звільнення написав міністр інформаційної політики Юрій Стець. Минулого тижня так само вчинив міністр аграрної політики Тарас Кутовий.

В уряді Володимира Гройсмана друга кадрова втрата – заявку про звільнення написав міністр інформаційної політики Юрій Стець. Минулого тижня так само вчинив міністр аграрної політики Тарас Кутовий.

Урядовці запевняють – ці відставки не пов'язані між собою, адже Стець звільнився за станом здоров'я. Міністр вже надіслав заяву спікеру Верховної ради Андрію Парубію, проте коли саме парламент проголосує це питання наразі невідомо. Тимчасово виконувати обов'язки міністра буде його перша заступниця Еміне Джапарова.

Чим запам'ятався Юрій Стець та які результати роботи створеного ним міністерства — у матеріалі Громадського.

Міністерство інформполітики

Юрій Стець — один  з найближчих соратників президента Петра Порошенка. Він багато років працював на «5 каналі», з 2007 по 2014 рік тричі обирався народним депутатом – від «Нашої України», «Батьківщини» та БПП.

Ідея створення в Україні міністерства інформаційної політики народилась у Стеця під час останньої парламентської кампанії. Спочатку він хотів змінити на посаді секретаря Ради національної безпеки та оборони Андрія Парубія, який також балотувався до парламенту, проте від «Народного фронту».

За результатами перемовин про створення коаліції між БПП, «Народним фронтом», «Самопоміччю», РПЛ та «Батьківщиною» посаду секретаря РНБО зберіг за собою НФ. Згодом президент призначив на неї Олександра Турчинова.

Саме тоді Юрій Стець запропонував створити Міністерство інформаційної політики. Президент та фракції коаліції погодилися. В день призначення до Кабміну, 2 грудня 2014 року Стець пообіцяв через рік звільнитись з уряду і запевнив, що до кінця цього терміну міністерство буде ліквідоване, адже виконає всі свої функції.

У 2015-му Стець виконав обіцянку і написав заяву про звільнення. Однак, вже за три місяці відкликав її. Зробив він це на знак солідарності з прем'єром Арсенієм Яценюком, звільнити якого тоді вимагала фракція БПП.

З президентом Петром Порошенком (праворуч) Юрія Стеця пов'язує багато років дружби та спільної роботи, зокрема на «5 каналі» Фото: Богдан Бортаков/УНІАН

Адмінресурс та інформаційна боротьба

Одним із перших гучних проектів Юрія Стеця на посаді міністра стали так звані «Інформаційні війська». Про набір до їхніх лав він заявив ще в лютому 2015 року:

«Кожен українець із доступом до інтернету може зробити свій внесок в інформаційну боротьбу». Учасникам проекту щодня надсилали завдання щодо ведення в соцмережах інформаційних кампаній «у боротьбі із російською агресією». Зараз, через більш ніж два роки після запуску сайт проекту i-army.org займається переважно щоденним передруком новин.

Фінансування Мінінформполітики в перший рік роботи складало менше 7 млн грн. Вже у 2016 році воно було збільшено до 113 млн грн, а у 2017 - до 262 млн грн. Згідно з держбюджетом, більша частина цих коштів йде на виробництво та замовлення телепрограм, зокрема й для іноземного мовлення.

Але Юрій Стець не приховував, що вдається також і до використання адміністративного ресурсу в деяких проектах. «Коли ми розпочали мобілізаційну кампанію, я напряму дзвонив губернаторам, підключав їх. Таким чином ми безкоштовно отримали 4 тис. зовнішніх носіїв реклами, 35 тис. показів роликів, 50 регіональних каналів. Чи можна було б все отримати не будучи мінстром? Навряд», — зазначав він в інтерв'ю Українській правді в квітні 2015 року.

Після відставки прем'єра Арсения Яценюка (праворуч) Юрій Стець зберіг міністерське крісло в новому уряді Володимира Гройсмана Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Боротьба за покриття

Одним із найбільш амбіційних проектів Мінінформполітики став запуск іноземного мовлення. Для цього в підпорядкування міністерства навіть передали телеканал БТБ, створений Нацбанком ще за часів Сергія Арбузова.

За офіційною інформацією, наразі канал мовить через супутники на території Європі, Азії, Північної та Центральної Америки, а також у кабельних мережах Азербайджану, Болгарії, Грузії, Ізраїлю, Канади, США, Німеччини, Латвії, Молдови і Польщі. Позиціонується він як мультимедійна онлайн-платформа, проте, наприклад, на його канал у YouTube підписано трохи більше 3 тис. осіб.

Ще одним викликом для Юрія Стеця стало відновлення українського телебачення і радіомовлення на непідконтрольних територіях. З 2015 року міністерство впроваджувало окремі проекти щодо поширення телевізійного сигналу на Донбасі. А у грудні 2016-го, після більше ніж року будівництва, запустило головну передавальну вежу на горі Карачун поблизу Слов`янська.

Однак, її потужностей не вистачило, щоб повністю покрити підконтрольну територію Донецької області, не кажучи вже про мовлення на «ДНР». За словами Стеця, зараз аналогове покриття українських каналів є на 70% територій по периметру лінії зіткнення. До того ж, у цьому напрямку міністерство конкурує із іншими держорганами. Зокрема, проект мовлення на територію Криму реалізовує Нацрада з питань телебачення і радіомовлення.

Робота зі ЗМІ

Мінінформполітики неодноразово підкреслювало, що його спілкування із вітчизняними медіа відбувається на рівні консультацій і рекомендацій. Проте, на думку медійників, міністерство Юрія Стеця час від часу намагалося переступати межу. Зокрема йому пригадують спільні із Інститутом національної пам'яті рекомендації щодо висвітлення святкування Дня Незалежності 2016 року чи кампанії щодо відзначення Дня пам'яті та примирення 8 травня.

Міністерству інформполітики належить керівна роль у складенні санкційних списків іноземних журналістів, які висвітлювали конфлікт на Донбасі. Списки почали з'являтися у 2015 році. Сканадалом обернулося потрапляння до них кореспондентів британської BBC.

Юрій Стець не приховував, що вдається також і до використання адміністративного ресурсу в деяких проектах Фото: Владислав Мусієнко/POOL/УНІАН

Що далі?

У квітні цього року в одному з останніх інтерв'ю на запитання, чи планує він йти з посади, Стець відповів: «Я залишаюсь на посту, доки Верховна рада не проголосує за мою відставку. До того часу я за будь-яких обставин буду виконувати свої функції та свою роботу».

Чому за два місяці міністр вирішив піти з уряду? «На жаль, здоров’я — річ, яку не можливо прогнозувати», — каже його перша заступниця Еміне Джаппарова.

Держсекретар Мінінформполітики Артем Біденко повідомив, що зараз Стець перебуває на лікарняному.

Яка подальша доля Мінінформполітики після відставки Стеця? Джаппарова переконує – дітище Юрія Стеця продовжить свою роботу. Зокрема буде працювати по чотирьох напрямках, які керівництво мінінформполітики ще на початку року визначило пріоритетними:

— інформаційною реінтеграцією Донбасу та Криму;

 —популяризацією України в світі;

— інформаційною безпекою;

— створенням системи стратегічних комунікацій.

«Є державний секретар, є заступник міністра Дмитро Золотухін, який курує питання інформаційної безпеки, у мене є питання  інформаційної реінтеграції Донбасу. Ми будемо продовжувати працювати в тому робочому режимі, в якому  працювали. Сподіваємось, що здоров'я міністра буде кращим», - сказала Джаппарова.

На запитання по можливу ліквідацію міністерства, його тимчасовий керівник відповіла: «Не мені вирішувати чи потрібно міністерство, чи ні, але від себе скажу, що перед ним стоїть купа завдань, які варто впроваджувати».

Поділитись: