Міністр культури: Комісія з перевірки Почаївської лаври створена

Свято-Успенська Почаївська лавра, Тернопільська область, 25 серпня 2019 року
Свято-Успенська Почаївська лавра, Тернопільська область, 25 серпня 2019 рокуWikimedia Commons / Aniskov

Міністерство культури та інформаційної політики створило комісію, щоб перевірити, як Українська православна церква московського патріархату використовує об'єкти Свято—Успенської Почаївської лаври.

Про це міністр культури Олександр Ткаченко розповів в ефірі телемарафону 22 квітня.

За його словами, Почаївська лавра перебуває на балансі Кременецько-Почаївського історико-архітектурного заповідника — це вплине на процес перевірки.

«Порівняно з Києво-Печерською лаврою ситуація інша, тому що є Кременецький заповідник, є Почаївська лавра, є взаємовідносини між ними», — зазначив Ткаченко.

Він додав, що в одному з храмів Кременецького заповідника вже припинився термін угоди про використання. Однак представників міністерства туди не допускають, наразі справу розглядає суд.

Крім того, Мінкульт призупинив угоди щодо використання деяких об’єктів на території заповідника «Чернігів стародавній», розповів Ткаченко.

Що передувало?

У квітні в парламенті зареєстрували проєкт звернення до уряду про розірвання з УПЦ МП договору оренди щодо споруд Свято-Успенської Почаївської лаври.

До комплексу входить 18 споруд. В оренду УПЦ МП її передали 2003 року, а договір про оренду уклали на 49 років — до 2052-го.

Автори документа заявляють, що Свято-Успенська Почаївська лавра «є джерелом "русского мира"» і «стала форпостом антиукраїнських сил та осередком міжконфесійного протистояння й розбрату».

Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради також рекомендує перевірити дотримання умов договору про використання УПЦ МП споруд Почаївської лаври.

Тим часом Священний Синод Православної церкви України (ПЦУ) вирішив започаткувати свій чоловічий монастир із назвою «Почаївська Свято-Успенська Лавра Тернопільської єпархії ПЦУ».