Ракетний комплекс «Нептун»
Фото:

Міноборони

Міністерство оборони України вирішило вже цього року закупити ракетні комплекси «Нептун», які нещодавно взяли за озброєння української армії. Планували наступного, але вдалося знайти гроші.

Про це повідомив міністр оборони Андрій Таран, передає пресслужба відомства.

Він зазначив, що гроші знайшли, перерозподіливши бюджет у межах державного оборонного замовлення.

Найближчим часом у Міноборони обіцяють сформувати офіційне замовлення, завдання щодо кількості та термінів постачання комплексів. Водночас у міністерстві нині шукають гроші для подальшої реалізації ракетно-реактивної програми.

Для чого Україні «Нептуни»?

У Генштабі не приховують, що головна мета нового комплексу — протидія російській агресії в Азовському та Чорному морях. Ці ракетні комплекси створені для стримування противника на морі. Дивізіони, озброєні «Нептунами», розташують у південних областях України, які мають вихід до узбережжя морів.

Надалі у Міноборони планують також розробити корабельний варіант цього комплексу.

Що це за комплекс?

На озброєння української армії його взяли наприкінці серпня. Після анексії Криму український флот втратив низку кораблів, а також протикорабельні комплекси «Рубіж», внаслідок чого ЗСУ не мали можливості ефективно вражати ворожі кораблі.

У зв’язку з цим київське конструкторське бюро «Луч» з 2014 року почало створювати новий комплекс, здатний вражати кораблі на великій відстані. Крилата ракета «Нептун» здатна вражати ціль на відстані близько 300 кілометрів, вона має дозвукову швидкість (900 км/год), але летить на надмалій висоті — в лічених метрах від поверхні.

У 2019 році конструкторське бюро «Луч» внесло низку модифікацій ракети, зокрема поставило новий висотомір, що зменшило висоту польоту ракети. Це дуже важливо, бо чим нижче летить ракета, тим важче її перехопити.

Відео польоту, зроблене в грудні 2019 року.  

«Нептун» призначений для враження кораблів водотоннажністю до 5 тисяч тонн. Після низки випробувань у червні 2020 року Збройні сили України випробували ракету з бойовим зарядом. Це стало першим випробуванням крилатої ракети з бойовим зарядом в історії незалежної України. Дві ракети вразили цілі у морі, розташовані за 80 кілометрів.

На сьогодні до складу комплексу «Нептун» входять універсальна самохідна пускова установка, транспортна машина для перевезення ракет, транспортно-заряджаюча машина та командно-штабний модуль.

Поділитись: