Літо 2019 року було настільки спекотним, що за два його місяці розтануло 600 мільярдів тонн льоду в Гренландії — через це рівень Світового океану піднявся на 2,2 міліметра.

Про це йдеться в новому дослідженні вчених Каліфорнійського університету в Ірвіні. Його результати оприлюднені в науковому виданні Advancing Earth and Space Science.

Для свого дослідження вчені проаналізували супутникові знімки Гренландії та Антарктики (Північний полюс) за період із 2002 по 2019 рік включно. З’ясувалося, що темпи танення обох льодових масивів значно прискорилися в останні роки.

«Ми знали, що минуле літо (2019 року — ред.) було особливо теплим у Гренландії й призвело до танення кожного куточка льодового покриву, але числа неймовірно великі», — зазначила в коментарі The Guardian головна авторка дослідження, професорка Каліфорнійського університету Ірвіна Ізабелла Веліконья.

Серед іншого, вчені встановили, що між 2002 та 2019 роками Гренландія загалом втратила 268 мільярдів тонн льоду — це менш ніж половина того, що розтануло за два літніх місяці 2019-го.

В Антарктиці, тим часом, ситуація не така однозначна, встановили дослідники: на заході танення продовжується, тоді як на сході збільшується випадання снігу, що, втім, лише частково компенсовує втрати від танення льоду.

Нагадаємо, раніше вчені встановили, що через глобальне потепління одні з найбільших льодових масивів Землі — Гренландія й Антарктика — нині тануть принаймні в шість разів швидше, ніж 30 років тому.

А в грудні 2019-го міжнародна група полярних дослідників встановила, що швидкість танення льоду Гренландії з 1992 по 2018 рік збільшилася всемеро. До кінця ХХІ століття тала вода з острова може призвести до зростання рівня Світового океану на 7 сантиметрів.

Поділитись: