Прессекретар Координаційної ради білоруської опозиції Антон Родченков (зліва) та її виконавчий директор Іван Кравцов під час пресконференції, Київ, Україна, 8 вересня 2020 року
Фото:

Euroradio

Прессекретар Координаційної ради білоруської опозиції Антон Родненков та її виконавчий директор Іван Кравцов розповіли про те, як їх разом із Марією Колесніковою затримали білоруські силовики, а після цього — намагалися примусово депортувати в Україну. Родненков і Кравцов виїхали до Києва, тоді як Колеснікова порвала свій паспорт і залишилася в Білорусі.

Затримання і епопея з перевезеннями

Про затримання Колеснікової Родненков і Кравцов дізналися від журналістів уранці 7 вересня. До будинку жінки під’їхав бус, із якого вийшли «невідомі люди». Вони заштовхали у бус чоловіків. За словами Родненкова, їх везли з одного відділку до іншого. Під час одного з перевезень на голову Родненкову надягли чорний мішок на голову і наручники.

Ані Родненков, ані Кравцов не знали, в якому статусі перебувають і на яких підставах їх затримали. Із ними спілкувалися люди в цивільному. Кравцов каже, що йому пригрозили відкриттям кримінальної справи щодо зловживання службовим становищем через дії на одній із попередніх робіт.

Понад сім годин чоловіки перебували у відділенні Департаменту фінансових розслідувань Комітету держконтролю Білорусі. Там їм пояснили, що вони зацікавлені передусім у вивезенні Марії Колеснікової з Білорусі. Безпосередньо вивезення почалося ближче до 11-ої вечора 7 вересня.

Під'їзд до кордону і порваний паспорт

Родненкова, Кравцова і Колеснікову мали привезти до пункту пропуску Олександрівка на білорусько-українському кордоні. Рухалися колоною з кількох машин. План був такий: довезти всіх трьох до кордону, після чого пересадити на особистий автомобіль Кравцова і вивезти в Україну.

Усі троє перетнули білоруський бік кордону не зупиняючись, після чого опинилися на нейтральній території. Там їх почали пересаджувати в один автомобіль BMW, який належить Кравцову. У цю мить з'явилася Колеснікова. Кравцов пригадує, що її силоміць заштовхали на заднє сидіння однієї з автівок.

Там вона побачила свій паспорт, на підставі якого вона мала б перетнути кордон. Після цього вона схопила документ, «порвала його на багато дрібних шматочків, ці шматочки вона взяла і зіжмакала, після чого викинула у вікно». Далі жінка вилізла через вікно і пішла в бік білоруського боку кордону.

Що було далі?

Родненков і Кравцов були за кермом BMW останнього, а Колеснікова — знову в оточенні білоруських силовиків. Без паспорта вона не могла б перетнути український бік кордону. Тоді, як пригадує Кравцов, він побачив, що їх хотіли затримати вдруге: збоку з'явився синій мікроавтобус, який почав рухатися в бік BMW.

Тоді Кравцов одразу поїхав до українського боку кордону, там їх пропустили українські прикордонники — і вони опинилися на території України. Перетин українського пункту пропуску тривав 5-6 годин, уточнив Родненков. Опозиціонери спростували слова поки ще президента Білорусі Олександра Лукашенка про те, що їх начебто затримували правоохоронці в Україні.

В Україну їх вивезли, за словами Родненкова, тому, що вони не мають шенгенської візи, а тому не мали підстав виїхати, приміром, у Польщу чи Литву. До того ж восени 2019 року Родненков і Кравцов отримали тимчасову посвідку на проживання в Україні на підставі роботи в українській громадській організації. Про політичний притулок вони просити поки не планують.

Родненков додав, що в машині Кравцова, на якій вони перетнули кордон, знайшли авіаквитки для себе і Колеснікової на 8 вересня. Кравцов і Родненков мали виїхати в Туреччину, а Колеснікова — в Німеччину через Австрію.

Крім того, вони виявили тести на коронавірус і страхування — документи, за допомогою яких ті мали перетнути кордон. Як припустив Родненков, усе це «організували» білоруські силовики, аби депортувати опозиціонерів із країни.

Де зараз перебуває Марія Колеснікова, достеменно невідомо — десь на території Білорусі.

Хто така Колеснікова?

Марія Колеснікова — координаторка штабу Віктора Бабарика, якого не зареєстрували на вибори президента. Перед ними вона разом із Веронікою Цепкало та Світланою Тіхановською утворили об'єднаний штаб на підтримку останньої.

Колеснікова єдина серед головних опозиціонерок досі залишається у Білорусі. Тіхановська виїхала в Литву 10 серпня, а Цепкало — в Україну 15 серпня. Колеснікова публічно не раз заявляла, що територію Білорусі полишати не буде.

Вчора, 7 вересня, стало відомо, що Колеснікову вранці 7 вересня в Мінську невідомі люди посадили в мікроавтобус з написом «Связь» і відвезли в невідомому напрямку.

А що за Координаційна рада?

Її створили 18 серпня. Мета ради — мирна передача влади від поки ще чинного президента Олександра Лукашенка до Тіхановської (яку опозиція вважає справжньою переможницею виборів). Туди ввійшли понад три десятки людей, зокрема сама довірена особа Тіхановської Ольга Ковалькова, Нобелівська лавреатка з літератури Світлана Алексієвич, глава правозахисного центру «Вясна» Алесь Беляцький, ексміністр культури Білорусі Павло Латушко, економісти, письменники, юристи тощо.

Члени ради наголошували, що вони хочуть подолати кризу в Білорусі та не ставлять собі за мету зміну конституційного ладу чи зовнішньополітичного курсу.

Опозиціонери вимагають звільнити усіх політв'язнів, виплатити компенсації постраждалим, провести розслідування щодо насильства до протестувальників і провести нові вибори з новим складом Центральної виборчої комісії та за міжнародними стандартами.

Поки ще чинний білоруський президент Олександр Лукашенко не раз казав, що вважає Координаційну раду спробою захоплення влади. Її членів неодноразово затримували і допитували, проти кількох із них відкрили кримінальні справи.

Поділитись: