«Місто сепаратиста»: Майдан в Старобільску чи боротьба за владу
В місті Старобільск Луганської області вже другий місяць поспіль біля будівлі адміністрації стоїть свій «майдан».
Принаймні його так називають протестувальники, активісти та колишні бійці батальйону «Айдар». За їхніми словами, «майдан» вони створили, аби зняти з поста голови адміністрації Анатолія Гаркавого, який активно допомагав сепаратистам в травні 2014 року. Сам Гаркавий все заперечує, мовляв, у нього не було виходу, бо в місто приїхали озброєні бойовики, а міліція втекла.
Два роки без змін
Під час подій на Євромайдані в Києві, свої маленькі «майданчики» були і в Луганській області: найактивнішими з яких стали Луганський та Старобільский.
«Минуло два роки, але нічого не змінилося. Ті, хто були при владі до Майдану, ті є і зараз. Вони тільки поміняли вивіски на кабінетах», — розповідає голова громадянської організації Наталія Пономарьова.
В травні 2014 року до Старобільска приїхали «болотовці» — озброєні бойовики так званої Луганської народної республіки і її «народного губернатора» Валерія Болотова. Після захоплення обласного центру, тодішній очільник сепаратистів Олексій Мозговий планував захопити і Старобільск. Біля адміністрації скликали великий мітинг, а голові адміністрації Гаркавому запропонували провести референдум.
Мозговий і Гаркавий (2014 рік)
«Спротиву не було. Ні працівники адміністрації, ні пан Гаркавий, ніхто не протистояв цьому. Він відкрито заявив: я буду робити все, щоб провести референдум. А зараз він продовжує керувати містом», — далі скаржитися Понамарьова.
Активісти писали звернення президенту Петру Порошенку, прем’єру Арсенію Яценюку і навіть голові військово-цивільної адміністрації Луганської області Георгію Туці.
«Наш район здали, Гаркавий цьому посприяв. Надав особисто урни, приміщення, але і досі керує. Зараз він перейшов до «Блоку Петра Порошенка». Але в них ті ж самі погляди», — говорить активістка.
«Ватники» та «Зрадники»
Гаркавий очолює адміністрацію з травня 2014 року, але чому ж на майдан вийшли тільки два місяці тому? Все почалося зі статті в місцевому виданні, яка називалась «Коти в мішку», її написав заступник Гаркавого, пан Калінін.
«Хлопці повернулись з АТО, 64 учасники батальйону «Айдар», а їх в статті обізвали «ватниками» і зрадниками. Виник «майдан». Ми не блокуємо, але ми висунули вимоги на віче — звільнити Калініна», — каже координатор «майдану» Петро Царевський.
Петро Царевський, координатор «майдану» у Старобільську
Протестувальники пишуть депутатські запити, скарги та всіляко намагаються привернути до свого «майдану» увагу. Але на площі безлюдно, мешканці міста байдужі до політичних подій, а сам Гаркавий на протестувальників не реагує.
«Ми чекаємо реакції. Бо був круглий стіл з Тукою, але нас навіть не запросили. Тому і стоїмо», — розповів Царевський.
Боротьба за владу
Водночас Гаркавий заперечує свою причетність до сепаратистів, хоча відеозапис із Мозговим охоче коментує.
«Мене вважають сепаратистом, але в СБУ до мене претензій немає. Так, в травні завітав до нас Мозговий з бойовиками. Міліції не було. Я казав все, щоб всіх заспокоїти», — розповів він.
За словами голови адміністрації, всі, хто зараз вимагає його відставки, також були присутні на тому мітингу про «референдум».
«Але вони були без прапорів України. Вони не протестували. Вони стояли мовчки та чекали, куди все поверне», — каже Гаркавий.
На його думку, все, що відбувається під вікнами адміністрації — це боротьба за владу, тому що Царевський та інші активісти не просто вимагали відставки, але і принесли до Туки свої списки з прізвищами людей, які повинні очолити адміністрацію замість Гаркавого.
«Я ніколи не був в «Партії Регіонів», всі, хто протестує, їх не було в самообороні. А з’явилися після того, як в Старобілськ зайшов «Айдар». Тому — це ніщо інакше, як щурячі перегони».
/Євген Спірін. Громадське.Схід
- Поділитися: