Між США та Китаєм — новий дипломатичний конфлікт. Лише кілька днів тому було «примирення»
Президент США Джо Байден назвав лідера Китаю Сі Цзіньпіна диктатором. У Китайському МЗС заявили, що Байден здійснив «публічну політичну провокацію». А ще кілька днів тому сторони проводили переговори для «послаблення напруженості».
Про це пишуть BBC та Bloomberg.
Так, слова Байдена про Сі Цзіньпіна пролунали на благодійному заході в Каліфорнії через два дні після того, як державний секретар США Ентоні Блінкен зустрівся з лідером Китаю для переговорів у Пекіні, які були спрямовані на послаблення напруженості між цими двома державами.
Байден також сказав, що Сі Цзіньпін був збентежений після того, як, імовірно, китайську шпигунську повітряну кулю збили Сполучені Штати.
«Причина, через яку Сі Цзіньпін дуже засмутився (…) полягала в тому, що він не знав, що вона там була. Це великий сором для диктаторів, коли вони не знали, що сталося», — заявив Байден.
Повітряна куля, яка, за словами Китаю, спостерігала за погодою, у лютому летіла через континентальну частину США, перш ніж її знищили американські військові літаки.
Пізніше Вашингтон заявив, що це було частиною розгалуженої китайської програми збору розвідданих. Блінкен, який на той час мав відвідати Пекін, відклав поїздку через інцидент.
Реакція Китаю
Речниця Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін назвала коментарі лідера США «безвідповідальними» на пресбрифінгу в Пекіні у середу.
«Це суперечить основним фактам і дипломатичним протоколам, серйозно порушує політичну гідність Китаю і є публічною політичною провокацією», — додала вона.

Про зустріч Блінкена та Сі Цзіньпіна
Глава Китаю Сі Цзіньпін провів 19 червня зустріч із державним секретарем США Ентоні Блінкеном. Блінкен став найвищим посадовцем США, який відвідав Китай із моменту вступу на посаду президента Джо Байдена у 2021 році.
Держсекретар США розповів, що Сполучені Штати та інші країни отримали запевнення від Китаю, що країна не надсилала й не буде надсилати озброєння росії для війни проти України.
«Ми не бачили жодних доказів зворотного. Але ми занепокоєні тим, що китайські фірми можуть поставляти технології, які росіяни можуть використовувати, щоб посилити агресію проти України. Ми закликали уряд Китаю бути пильним щодо цього», — сказав Блінкен.
Що може бути далі?
Після свого візиту Блінкен сказав, що вважає епізод із повітряною кулею вичерпаним. Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган планує відвідати Вашингтон найближчими місяцями. Очікується, що інші високопосадовці США також відвідають Китай, включно з міністром фінансів Джанет Єллен і посланцем з питань клімату Джоном Керрі.
Нині неясно, чи вплинуть слова Байдена на ці плани.
- Поділитися: