На спробу військового перевороту в Туреччині впродовж ночі та ранку 16 липня відреагували офіційні представники практично всіх впливових міжнародних організацій, як і урядів США та країн Європи.

Білий Дім повідомив, що президент США Барак Обама та дежсекретар Джон Керрі обговорили події в Туреччині й погодилися, що всі сторони конфлікту мають підтримувати демократично вибраний уряд і уникати кровопролиття.

Державний секретар США Джон Керрі повідомив, що він уже переговорив із турецьким міністром закордонних справ Мевлютом Чавушоглу й запевнив його у підтримці Вашингтоном «демократично обраного, цивільного уряду Туреччини». Американський держсек додав, що його країна «з надзвичайним занепокоєнням стежить за подіями в Туреччині».

Туреччина є однією з ключових країн НАТО та відіграє важливу роль у боротьбі з «Ісламською державою», яку здійснює міжнародна коаліція на чолі з США.

Генеральний секретар Нато Єнс Столтенберг повідомив, що вночі 16 липня розмовляв із прем’єр-міністром Туреччини Біналі Йилдиримом і закликав у розмові з ним до спокою, стриманості та повної поваги до демократичних інституцій і Конституції. 

Президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що сподівається, що Туреччина залишиться ключовим партнером ЄС у всіх вимірах співпраці, а також, що ЄС підтримує її демократично обрані уряд, інституції та верховенство права, і закликає її повернутися до конституційного порядку. 

Він також наголосив, що те, як Туреччина вийде з цієї кризи та дасть раду її наслідкам, матиме вирішальний вплив на неї саму, на її регіон та на її відносини з ЄС. 

«Непорозуміння, суперечності не можуть бути вирішені за допомогою зброї. Військовим переворотам немає місця в сучасній Туреччині. Альтернативи демократії, верховенству права немає», — написав Туск у своєму твіттері. 

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав до спокою. За словами його секретаря, він уважно стежить за розвитком подій у цій країні. 

Речник федерального уряду Німеччини Штеффен Зайберт закликав сторони конфлікту утриматися від кровопролиття.

«Демократичний порядок у Туреччині має бути збережений. Потрібно все зробити, щоб захистити людські життя», — написав він у твіттер. 

Він також повідомив, що  німецька канцлер Ангела Меркель перебуває на зв’язку з міністром закордонних справ Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром, віце-канцлером Зіґмаром Габріелем та головою відомства канцлера Петером Альтмайєром. Німецький уряд висловив підтримку демократично обраному уряду Туреччини.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров наголосив на потребі уникнути кровопролиття й додав, що «проблеми в Туреччині мають вирішуватися у відповідності до Конституції». 

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив:

«Туреччина є дуже важливою регіональною країною і, безумовно, ситуація в Туреччині безпосередньо впливає на становище в регіоні».

До цього він додав, що Росія зацікавлена в тому, аби події в цій країні завершилися легітимним чином, і країна повернулася на шлях стабільності, передбачуваності та правопорядку. 

Уряд Катару, близького союзника Туреччини, засудив спробу військового перевороту.

Новопризначений міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон відреагував на події в Туреччині в своєму твіттері:

«Дуже занепокоєний подіями, що розгортаються в Туреччині. Наше посольство моніторить ситуацію дуже уважно».

Відреагував на події в Анкарі й Стамбулі президент України Петро Порошенко:

«Україна підтримує демократично обраного президента і уряд Туреччини. Доручив МЗС подбати про наших громадян на турецькій території», — написав він у твіттері. 

 

Поділитись: