Технології

На мормонах дослідили реакцію мозку на релігію

Технології/На мормонах дослідили реакцію мозку на релігію
Зберегти
Вигляд
Вчені з університету Юти та Гарвардського університету обстежили членів громади мормонів та виявили ділянки мозку, які активуються під час переживання релігійного досвіду.

Результати наукової роботи опубліковані в журналі Social Neuroscience.

Вчені з Університету Юти і Гарвардського університету запросили для участі в дослідженні 19 набожних мормонів, прихильників руху святих останніх днів.

Середній вік 12 чоловіків і 7 жінок – 27,4 року; всі вони відвідували богослужіння не менше, ніж раз на тиждень, часто молилися самостійно і систематично зазнавали релігійних переживань в повсякденному житті, пише N+1.

В ході експерименту учасникам пропонували переглядати відеозаписи з мормонської конференції, читати священні книги і цитати релігійних авторитетів, слухати духовну музику і молитися.

Michael A. Ferguson et al., Social Neuroscience, 2016, N+1

У цей час у добровольців реєстрували активність різних відділів мозку за допомогою МРТ, заміряли пульс і частоту дихання. 

Дані МРТ показали, що подібні переживання чітко пов'язані з активацією структур, що відповідають за почуття задоволення, емоційність, визначення значущості чого-небудь і увагу (прилеглого ядра, вентромедіальної префронтальної кори, передньої поясної кори і фронтального окорухового поля).

Зв'язок абстрактних ідей, системи винагороди мозку, ціннісних суджень і уваги може свідчити про те, що догматичні концепції самі по собі можуть викликати задоволення і мотивацію у релігійних людей.

Необхідно відзначити, що дослідження було проведено на невеликій вибірці і включало прихильників лише одного релігійного руху. Підтвердити або спростувати універсальність результатів повинні більш масштабні роботи за участю представників різних світових конфесій.

Отримані дані дають базове уявлення про загальні фізіологічні механізми релігійних переживань, переконані вчені. 

Хоч на даний момент близько 5,8 мільярда жителів Землі належать до однієї з конфесії, та досліджень нейробіологічних основ релігійності до цього практично не проводилося.

Пов`язані новини