УКРАЇНА

«Москва віддала його лише тому, що в нього був рак»: ким був політв'язень Юрій Солошенко

30 квітня, 2018 16:18
УКРАЇНА/«Москва віддала його лише тому, що в нього був рак»: ким був політв'язень Юрій Солошенко
Зберегти
Вигляд
lead
Про Юрія Солошенка в Україні почали говорити після того, як улітку 2014 його затримали в Росії, звинувативши у шпигунстві. Йому було 72, коли суддя виніс вирок — 6 років в'язниці. Утім, за два роки політв’язнів Юрія Солошенка разом із Геннадієм Афанасьєвим обміняли на двох сепаратистів. Вони повернулися в Україну в червні 2016-го.

4 квітня у віці 75 років Юрій Солошенко помер. Про це повідомив Геннадій Афанасьєв, а згодом підтвердив Громадському його син Олександр.

Юрій Солошенко був інженером. Після закінчення Харківського національного університету працював на оборонному заводі. Пізніше аж до 2010 року був генеральним директором полтавського заводу «Знамя». Підприємство виготовляло протиповітряні радари та комплектуючі до зенітно-ракетних комплексів. Солошенко був змушений сам шукати ринки збуту, які переважно були російськими.

Після виходу на пенсію допомагав знайомому з контрактами в російській та українській оборонній промисловості.

Справа проти Солошенка в Росії

Під час одного з таких візитів до Росії 5 серпня 2014 року в Солошенка вилучили 6 тисяч доларів США, які, на думку російських слідчих, він планував витратити на придбання секретних виробів. Також його звинуватили в тому, що він нібито збирався вивозити з російського заводу секретне обладнання вантажним автомобілем.

За звинуваченнями Федеральної служби безпеки Росії, Солошенко начебто від імені двох українських підприємств незаконно намагався купити запчастини до комплексів протиповітряної оборони України.

У жовтні 2015-го Московський міський суд засудив Юрія Солошенка за «шпигунство» до 6 років ув'язнення в колонії суворого режиму.

Правозахисники наголошували, що під час розгляду справи Солошенка його права неодноразово порушувалися.

Засуджені в Росії громадяни України Юрій Солошенко (праворуч) та Геннадій Афанасьєв в аеропорту «Бориспіль» 14 червня 2016 року. Звідти їх доправили в медичний центр. Про хворобу Солошенка стало відомо під час його перебування в російській в'язниці Фото: Михайло Палінчак/POOL/УНІАН

Хвороба

Про те, що Солошенко хворий, стало відомо ще під час його перебування в російському полоні. За словами правозахисників, у московській в'язниці «Лефортово» Солошенку не надавали належної медичної допомоги. Тоді юристка Української Гельсінської спілки з прав людини Надія Волкова повідомляла Громадському, що в Солошенка виявили рак:

«У Юрія Солошенка знайшли рак. Він утримується в тюремній лікарні. Ніхто не знає, хто його лікує, як його лікують. Він просив помилувати його, але Путін відмовив. Яка стадія? Кажуть, що все погано».

Водночас уповноважена президента з мирного врегулювання конфлікту на Донбасі Ірина Геращенко, висловлюючи співчуття з приводу смерті Солошенка, написала у Facebook, що саме через хворобу його погодилися обміняти:

«Москва віддала нам його два роки тому тільки через те, що в Юрія Даниловича був рак... Він боровся весь цей час, йому допомагали родина й добрі люди. Щаслива, що вдалося в червні 2016 його витягти, і він був цей час в колі родини».

Юрій Солошенко (в центрі) та заступниця голови Ради Ірина Геращенко в аеропорту «Внуково-2», Москва, Росія, 14 червня 2016 року. Український літак Ан-26 із незаконно засудженими в РФ громадянами України Юрієм Солошенком і Геннадієм Афанасьєвим вилетів з підмосковного аеропорту «Внуково-2» в Україну Фото: Михайло Палінчак/POOL/УНІАН

Звільнення з полону

30 травня 2016 засуджені в Росії Афанасьєв і Солошенко написали прохання про помилування. Їх звільнили 14 червня 2016 року, обмінявши на звинувачених у сепаратизмі Олену Гліщинську та Валерія Діденка. Гліщинську, громадянку України, звинувачували за статтею 110 Кримінального кодексу за підготовку та участь в організації оголошенні автономії так званої «Бессарабії». Діденко — проросійський журналіст з Одеси, його утримували під вартою за цією ж статтею. Звинувачувався в сепаратизмі та створенні «Бессарабської народної ради».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сепаратизм на обмін. Що відомо про одеських журналістів-сепаратистів Гліщинську та Діденка?

Свої співчуття з приводу смерті Солошенка висловив, зокрема, і президент України Петро Порошенко.

«Майже два роки тому нам вдалося повернути його з російської тюрми до України. На жаль, побороти тяжку хворобу Юрій Данилович не зміг. Вічна пам'ять. І найщиріші співчуття родині незламного сина України».

Більше про:
# Юрій Солошенко
Пов`язані новини