Станом на 20 серпня з 2,4 млрд грн, які Міністерству охорони здоров’я виділили з Фонду боротьби з COVID-19 на засоби захисту для медиків ще у травні, на закупівлі витратили менш як 37 млн грн (1,5%). Решту грошей досі не освоїли, а більшість товарів з переліку так і не закупили.

Про це йдеться у програмі журналістських розслідувань «Наші гроші з Денисом Бігусом».

Про які кошти йдеться?

Це гроші з Фонду боротьби з COVID-19. Перші 3 млрд уряд виділив МОЗу ще у травні. Частину з них передбачили на доплати медикам і закупівлю обладнання. Решту — 2,4 млрд грн — виділили безпосередньо на закупівлю засобів захисту: масок, костюмів, рукавичок та іншого.

Проте за три місяці у повному обсязі закупили тільки респіратори й захисні щитки, частину масок і рукавичок. Щодо решти товарів торги або не відбулися через відсутність пропозицій, або їх взагалі не оголошували.

Журналісти кажуть, що ще під час погодження документів на виділення коштів з Фонду отримали копії розрахунків, за підписом міністра Максима Степанова, в яких обґрунтовувалися заплановані витрати — ціни в них були завищені фактично на кожен товар із переліку.

Водночас витрачати напряму кошти МОЗ не може, тому що всі закупівлі проводяться через державне підприємство «Медичні закупівлі України». Тож одразу після затвердження бюджету підприємство провело власний моніторинг ринку і вже на перших торгах почало «збивати» ціни від МОЗ.

А що на це кажуть у МОЗ?

На запит розслідувачів у держпідприємстві повідомили, що намагаються робити усе можливе, щоб пришвидшити процес закупівель, проте мають погоджувати усі документи з міністерством.

Кажуть, що можливі затримки виникають через потребу погоджувати технічні характеристики товарів до закупівлі та окремо результат кожної закупівлі органом управління.

Так, наприклад, досі не оголошено торги на закупівлю захисних костюмів, на яку МОЗ передбачив найбільшу частину з виділеної з Фонду суми — 2 млрд 135 тис. грн. У Міністерстві зарезервували по 488 гривень за один костюм.

За даними «Медичних закупівель України», щоб врешті-решт оголосити торги, вони 29 липня направили у МОЗ оновлені, відповідно до пропозицій на ринку, вимоги до технічних характеристик костюмів.

До слова, міністр охорони здоров’я Максим Степанов висловився журналістам, що його відомство працює ефективно.

Але не все так просто

Розслідувачі кажуть, що якщо порівняти ціну, за якою такі ж за характеристиками костюми закуповують благодійники, то різниця на цілій партії понад мільярд гривень.

Крім того, держпідприємство раніше, ще до виділення коштів з Фонду, намагалося купити їх за ціною 245 гривень за штуку. Але тоді МОЗ скасував їхню угоду і знайшов іншого постачальника вже з іншими костюмами — китайськими, і іншими цінами — вдвічі вищими.

Більше грошей, більше

Попри те, що більшість коштів МОЗ досі так не освоїв, в липні Кабмін докинув на нього ще 11 млрд — на доплати медикам та закупівлю обладнання. Ці закупівлі також ще не стартували. Фактично МОЗу, який досі не скупився на 3 млрд з «антиковідного фонду», докинули ще 11 мільярдів, підсумовують розслідувачі.

Поділитись: