Близько 15 трильйонів доларів або 40% всіх прямих іноземних інвестицій, що здійснюються у світі щороку є «фантомним капіталом», метою якого є зменшення податкових зобов'язань.

Про це йдеться у дослідження Міжнародного валютного фонду та Університету Копенгагена, передає Bloomberg.

Такі інвестиції, відповідно до дослідження, здійснюють мультинаціональні корпорації. Вони проходять через фіктивні компанії для того, аби мінімізувати податкові зобов'язання своїх власників у тій чи іншій країні світу.

«Прямі іноземні інвестиції часто є важливим драйвером справжньої міжнародної економічної інтеграції, адже стимулюють зростання, створення нових робочих місць, а також зростання продуктивності. Однак «фантомний капітал» є фінансовим та податковим інструментом, який «псує» традиційну статистику щодо прямих іноземних інвестицій та ускладнює розуміння справжньої ситуації з економічною ситуацією», — йдеться у дослідженні МВФ.

Майже половина такого капіталу надходить на рахунки у Нідерландах та Люксембурзі. Так, на Люксембург, населення якого складає близько 600 тисяч осіб, отримує стільки ж прямих іноземних інвестицій, скільки й США. Відповідно до офіційної статистики, на кожного мешканця цієї країни припадає 6,6 мільйона доларів прямих іноземних інвестицій. Водночас такі обсяги інвестицій ніяк не впливають на рівень добробуту її мешканців.

Раніше у Національному банку України підрахували, що у 2018 році до України повернулося близько 500 мільйонів доларів з офшорних юрисдикцій — це понад 20% загального обсягу прямих іноземних інвестицій в Україну.

Водночас у МВФ також підрахували, що близько 8% світового ВВП заховані на рахунках в офшорних зонах.

Поділитись: