Бюджет України щороку недоотримує сотні мільярдів гривень через наявність в країні різноманітних схем з ухилення від сплати податків та зборів. Найбільші втрати бюджет зазнає через контрабанду, офшорні схеми та виплату зарплат у «конвертах».

Такі дані наводяться у дослідженні Інституту соціально-економічної трансформації та Центру соціально-економічних досліджень CASE-Ukraine.

Так, щороку контрабанда «коштує» бюджету близько 63-93 мільярдів гривень. Її загальні масштаби в Україні експерти оцінили у 209-311 мільярдів гривень.

Через виведення коштів у низькоподаткові зони бюджет щороку втрачає до 36 мільярдів гривень. Загальний масштаб офшорних схем експерти оцінили у 120-200 мільярдів гривень на рік.

Через виплату зарплат у «конвертах» (виплату неофіційної зарплати, переважно готівкою) до бюджету не надходять податки та збори у загальному обсязі, що може сягати 74 мільярдів гривень щороку. При цьому, загальні масштаби проблеми ухилення від сплати податків експерти оцінили у 50-200 мільярдів гривень.

Також суттєвої шкоди бюджету наносить тіньова оренда сільськогосподарських земель (до 22 мільярдів гривень на рік), функціонування так званих конвертаційних центрів (до 18 мільярдів гривень на рік) та маніпуляції з податком на додану вартість (7-9 мільярдів гривень щороку).

Від використання ФОПів замість найму працівника на роботу бюджет щороку недоотримує 4-7 мільярда гривень.

Обсяги втрат бюджету від використання різних схем ухилення від сплати податків в Україні
Фото:

Дослідження ІСЕТ та CASE-Ukraine

У дослідженні йдеться про те, що основна частина тіньової економіки України сконцентрована у великому бізнесі, адже саме великі компанії найбільше ухиляються від сплати податків, використовуючи офшорні та контрабандні схеми.

«Тінізація є закономірною відповіддю на надмірний податковий тиск. Водночас наявність великого «тіньового сектору» не дозволяє зменшити податкове навантаження і спотворює умови конкуренції», — повідомив старший економіст CASE-Ukraaine Володимир Дубровський.

Зазначимо, що за даними Державного казначейства, державний бюджет України у серпні недоотримав 9% запланованих доходів. Значну частину цих доходів не виконали через низький курс валют.

Поділитись: