«Ми створюємо український Central Park» — Бахматов про майбутнє ВДНГ

Минулого тижня депутат Київської міської ради від «Самопомочі» Роман Марченко виступив з ініціативою забрати столичний «Експоцентр» з державної у комунальну власність. Команда ВДНГ не в захваті від цієї ідеї. В.о. директора комплексу Максим Бахматов пояснив, чим загрожує «комуналізація», розповів про здобутки за минулий рік, а також поділився стратегічними планами.

Довелося сплачувати борги й водночас відбиватися від рейдерів

Коли ми з Максимом Яковером в червні прийшли керувати, крім того, що ми мали розвивати підприємство і сплачувати борги, довелося ще відбиватися від рейдерів. Одна з ключових проблем – це рейдерство парковки перед входом, де хотіли побудувати торгівельно-розважальний комплекс. Ми судилися дев’ять місяців і нарешті суд виніс рішення на нашу користь. Паралельно був скандал з 7 гектарами в районі Кільцевої, які вже забудували.

 

Дзвінки надходять часто, але про креативність, інновації й культуру не йдеться. Як правило, пропонують нісенітницю. До того моменту, поки ми в квітні-травні не представимо офіційної концепції, зрозуміло, що «охочих» буде багато. Такий от «охочий» від «Самопомочі» вирішив взяти в оперативне «ефективне управління» держвласність і показати, як потрібно керувати.

«Київський міський бюджет не отримує від «Експоцентру» сплату за землю площею 300 га. Надана знижка становить 99,99%. Тобто місто отримує 0,01%. Держава у достатньому розмірі «Експоцентр» не фінансує. Або держава повинна виділяти більше, щоб «Експоцентр» розвивався, або ми візьмемо його в комунальну власність і поставимо ту ж молоду й ініціативну команду, яка зараз працює», – пояснив Громадському свою позицію Роман Марченко.

Увімкнути задній хід: заява «Самопомочі»

26 лютого ініціатор комуналізації «Експоцентру» Роман Марченко попросив відкласти розгляд свого звернення «у зв'язку з потребою у додатковому залученні громадськості до обговорення піднятої проблематики».
«Самопоміч» на своєму сайті опублікувала офіційну позицію з цього питання, у якій йдеться про те, що Роман Марченко лише «запропонував розглянути можливіть процедури в майбутньому» і аж ніяк не ініцюював початок передачі комплексу в комунальну власність, оскільки депутат не має таких повноважень.

Після 10 років збитковості менш ніж за рік заробили 1 мільйон гривень

На утримання «Експоцентру» близько восьми років не виділяються державні кошти. Останні 10 років комплекс був збитковим. Але минулого року нова команда за дев’ять місяців отримала прибутків на 1 мільйон гривень.

 

Коли ми чуємо про комунальну власніть, складно уявити інновації

Я хочу нагадати, що земля під «Експоцентром» оцінюється приблизно в 500 мільйонів доларів. Коли ми чуємо такі цифри, коли ми згадуємо про комунальну власність, одразу вимальовується картинка, не пов'язана з інноваційним центром.

Знижку ВДНГ отримує останні 20 років. ⅔ території – це реліктовий ліс. Ми за нього не сплачуємо. І жоден комунальний парк не сплачує за землю, не сплачує за землю 16 га і «Мистецький Арсенал».

Ми — національний комплекс і не підлягаємо приватизації, поки президент не ухвалить відповідного рішення.

Щоб зробити держпідприємство прибутковим, треба припинити красти

Для того, щоб зробити державне підприємство прибутковим, потрібно припинити красти. Якщо ви оптимізуєте витрати, персонал, комунальні платежі, запросите інвесторів – у вас почнеться зростання. Я готовий запропонувати Роману Марченку експеримент: не віддати «Виставковий центр» місту, а передати в наше управління ще декілька комунальних підприємств, офіційно, за контрактом. Ми покажемо, як ними можна ефективно керувати півроку-рік.

Ми створюємо український Central Park

Ми створюємо інноваційно-культурний центр, де можна буде вчитися, працювати, розважатися, займатися спортом, приводити дітей. Такий собі Central Park, тільки в нас. Ми відкриваємо американський університет, щоб показати інший рівень освіти. Крім того, ми робитимемо кластер з університетами навколо, а з Atlas – Atlas Weekend. Разом зі Stralight ми зробили великий мюзикхол.

Проекти, які ми відбираємо для ВДНГ, мають бути соціально корисними

Критерієв, за якими ми відбираємо проекти для ВДНГ, декілька. Вони мають бути соціально корисними, красивими, давати прибуток підприємству.

«Експоцентр» стане виставкою досягнень сучасності

Коли ми показуємо західним архітекторам те, що маємо, вони приємно шоковані. Коли вони потрапляють у перший павільйон, запитують: «Навіщо вам друга римська капела?» Там ехо лунає 8 секунд. Це найбільша будівля ротонного типу в Європі.

Наше завдання: перетворити 22 пам’ятки архітектури на суспільні простори, а «Ескпоцентр» — на виставку сучасних досягнень.
Компанія «Банда» безкоштовно робить нам ребрендинг. У квітні буде презентація. У квітні-травні також представимо план розвитку на наступні 15-20 років з урахуванням районних, міських, загальноукраїнських потреб. Адміністративний корпус переїде в маленьку будівлю в лісі, щоб передатий п’ятий павільйон під інновації.

/Андрій Баштовий