Вода у Техасі відступає, та боротьба із наслідками стихії тільки починається. У містах сотні будинків підтоплені, рятувальники знаходять тіла загиблих. Починаються відновлювальні роботи.

Починаючи від 25 серпня світ спостерігав за Техасом. Нищівний буревій «Харві» вдарив по штату й обернувся справжнім лихом для американців. Понад 60 загиблих. Сотні тисяч зруйнованих будинків. Збитки оцінюються у 180 мільярдів доларів.

Вода у Техасі відступає, та боротьба із наслідками стихії тільки починається. У містах сотні будинків підтоплені, рятувальники знаходять тіла загиблих. Починаються відновлювальні роботи.

У середу, 6 вересня, уряд голосуватиме за виділення майже 8 мільярдів доларів на допомогу постраждалим від урагану, повідомляє The New York Times. Крім того, американські селебрітіс, як от Кім Кардашьян, Кріс Янг, Кевін Гарт, заявляли про те, що передадуть частину коштів на благодійність.

Громадське зв’язалося з трьома очевидцями стихії і запитало, як люди дають собі раду з лихом і як допомагають іншим.

 НІК, шкільний учитель математики, кінооглядач. Ураган Харві – четвертий буревій на його пам’яті​

Із трьома дітьми, дружиною та п'ятьма домашніми тваринами ми залишили наш дім

«Ми трохи  запаслися продуктами — в магазинах панував безлад — тоді ми не планували, що будемо евакуйовуватися. Але вже в п’ятницю вранці таки вирішили покинути наш район. Нам вдалося знайти притулок у друзів. Ми поїхали туди з дружиною і нашими трьома дітьми —  восьмирічним хлопчиком, шести- і дворічною дівчатками, — а також п’ятьма домашніми тваринами — котом, собакою і трьома щурами.

Я прийшов додому і побачив, що затопило всю вулицю. Нам дуже пощастило, що в наш дім не зайшла вода, бо щонайменше половина будинків в околиці, тобто 200 будівель, мають воду всередині, а то й гірше. Я мусив припаркуватися за кілька кварталів від дому, щоб туди дістатися — подекуди довелося брести по коліна у воді. Але, на щастя, сам будинок повінь не пошкодила усередині.

Більшість людей нормально поставились до комендантської години. Я також знаю, що на в’їздах в окремі частини мого району увечері, шерифи перевіряли документи перехожих і водіїв, щоб переконатися, що вони там дійсно мешкають, аби запобігти мародерству.

До мого сусіда тричі приходили незнайомці, повідомлюючи, що район примусово евакуюють, що було неправдою. Вони хотіли змусити його покинути свій дім, аби пограбувати його. Ці чоловіки мали фальшиву уніформа шерифів — це було непереконливо, але вони намагалися здійснити пограбування, всього лише кілька днів тому.

Рятувальники спрацювали чудово — як місцеві з Х’юстона, так і ті, що прибули з інших районів. Я знаю, що зі всього Техасу, з Луїзіани приїздять люди із власними човнами. Коли я відвідував свій район, там були люди на каяках і менших човнах. Вони перевіряли чи в мешканців усе гаразд, чи хтось потребував допомоги. Громада дуже ефективно інформувала — через Твіттер та мобільні додатки на кшталт NextDoor, — про те, до кого звертатися по допомогу замість 911, оскільки 911 перевантажені дзвінками, і так далі.

Чимало притулків. Та доводиться відкривати усе нові й нові у церквах, школах, навіть на стадіонах. На щастя, людям є куди піти. Знову ж таки, частково це результат ефективного сповіщення з боку громад — повідомлень про те, наприклад, що на найближчій заправці — пункт збору людей до притулку. Деякі будинки залишатимуться затопленими наступні два місяці, а то й довше, у районах, найбільше постраждалих від урагану.

Ми не подаватимемо жодних заявок на допомогу від уряду, оскільки все, що нам довелося робити — це запастися додаковою їжею та необхідними речами, бензином, тощо. Нас у сім’ї п’ятеро, але ми останні дні перебували разом з чотирма чи п’ятьма іншими людьми, тому витратили значно більше, ніж очікували, на це все.

Деякі друзі потребують допомоги, тому, мабуть, ми віддамо щось їм. Моя дружина виробляє мило — вона пожертвувала свої вироби для притулків, яким інші люди надають кошти. Не думаю, що Трамп щось зробить.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Урагани з власним ім’ям: найбільші буревії Америки

Фото: EPA-EFE/TANNEN MAURY

 ДІРК, родом із Бомонда, Техас. Має свій бізнес з установки кондиціонерів — з кожного виклику жертвує $10 постраждалим. Коли стихія почалася, прийшов на допомогу жителям Х’юстона

Ми врятували майже сотню людей за три дні

Найскладнішим було довезти людей у якесь безпечне місце. У притулок абощо. Але притулки були переповнені, тож вони просто розвертали людей, які були змушені чекати на вулиці під дощем, доки для них шукали інше місце.

Ми рятували людей, бо правоохоронці насправді не робили нічого, щоб допомогти. Більшість із них просто сиділи десь і дивилися, як роботу виконують за них. У Х’юстоні один із відділків поліції мав два катери з повітряним гвинтом. Це найкращий транспорт, аби рятувати людей. А вони просто припаркували їх біля дороги і споглядали, як працюють інші.

Якби не соцмережі, набагато більше людей не змогли б вибратися. У нас був додаток, який називається Зелло. Щось на кшталт передачі радіосигналів. Ми налаштували канал і люди контактували з нами, коли потребували допомоги.

Ми врятували понад сотню людей за три дні. Я задіяв свою вантажівку, ми також мали моторний човен. Користувалися ним, аж поки мотор не перестав працювати. Потім я просто причепив його до своєї вантажівки. На ній ми під’їжджали до будинків. Було більше метра води. Ми забирали їх домашніх улюбленців і все, що вони хотіли вивезти.

Дещо з ліків, їжі та води є, але цього замало. Вода спадає, люди в деяких районах повертаються додому. Але досі немає питної води — в магазинах вона скінчилася. Деякі з супермаркетів починаються відкриватися.

Влада відправила Національну Гвардію допомагати на другий ден. Вони облаштували кілька пунктів із їжею та водою. Але цього було недостатньо. Вони швидко поїхали, покинувши людей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Лихо за лихом: 5 наслідків буревію «Харві» у США

Фото: EPA-EFE/TANNEN MAURY

 МАЙЯ, 21-річна студентка. Її будинок затопило, як і дім бабусі та дідуся. Коли дівчина вибралася з води, то долучилася до Дірка, допомагаючи рятувати людей.

Люди приносять пожертви, аби допомогти іншим

У нас куполоподібний бетонний будинок. Його затопило майже на метр водою. Машину моєї мами теж залило, тож її тепер можна просто викинути. Ми не втратили багато речей, бо мали змогу швидко перенести їх на верхні поверхи. Але все, що було підключене до електромережі — холодильник, фени, плита — все це знищено. Так само меблі — вони не вижили після потопу.

Відновлювальні роботи вже почалися. Люди з мого району повертаються до своїх домівок. Нарешті у багатьох місцях включили електроенергію. В місті Орандж світла не було п’ять днів. Але досі є місця, де немає ані світла, ані води.

Супермаркети почали відкриватися. Але там будуть величезні черги, і людям не дозволять скуповувати багато, аби не лишати полиці порожніми. Допомагають пожертви. Наприклад, у мою церкву люди приносять багато води, їжу та інші необхідні речі тим, хто цього потребує.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

Поділитись: