МЗС Білорусі викликало посла України через указ Зеленського для переманювання білоруських айтішників
Міністерство закордонних справ Білорусі викликало посла України Ігоря Кизима через підписаний президентом Володимиром Зеленським указ, який спрощує переїзд білоруських айтішників до України.
Про це повідомляє прес-служба МЗС Білорусі.
Українському послу вручили ноту, в якій Мінськ «висловлює занепокоєність» цим указом Зеленського, бо він «порушує загальновизнані правові норми і розповсюджує свою дію виключно на громадян сусідньої держави».
«Вказаний правовий акт не можна трактувати по іншому, як явно недружній та дискримінаційний крок української сторони, що межує з втручанням у внутрішні справи Білорусі», — йдеться у повідомленні.
Білорусь обіцяє не переходити «червоних ліній» у відносинах з Україною, але «залишає за собою право» запровадити заходи у відповідь для захисту національних інтересів.
Реакція посла
Сам Кизим пізніше прокоментував виклик, зазначивши, що зустріч хоч і була емоційною, але мала конструктивний характер. Він розповів, що у питанні указу Зеленського не бачить логіки в претензії, мовляв, що це порушує якісь правові норми.
Посол зазначив, що білоруські спеціалісти самі попросили спростити їм переїзд до України.
«Очевидно, якщо таке прохання висловлене, це означає, що їх щось не влаштовує у себе вдома, в Білорусі… і Україна готова таких людей прийняти. У чому тут недружність? Як на мене, це скоріше акт допомоги людям, яким зараз нелегко у Білорусі», — заявив Кизим.
Чому саме білоруські айтішники?
З початком масових протестів у Білорусі проти режиму Лукашенка в країні регулярно відключають інтернет, що завдає шкоди IT-компаніям. Є і кримінальні переслідування таких компаній. У зв'язку з цим місцеві спеціалісти або вже виїхали з країни, або роздумують над цим.
Українське Міністерство цифрової трансформації оголосило про полегшення умов переїзду до України. А згодом президент Зеленський підписав відповідний указ.
Що з IT-сектором у Білорусі?
Останніми роками він розвивається дуже динамічно, додатковим драйвером стало створення у Мінську «Парку високих технологій» і запровадження у 2018 році пільг для залучення іноземних інвестицій.
«Парк високих технологій» дозволяє зареєстрованим у ньому компаніями працювати в особливій юрисдикції зі значними податковими послабленнями та іншими преференціями. У парку вже зареєстровані понад 700 компаній, в яких працюють понад 58 тисяч співробітників.
Білоруський IT-сектор здійснює понад 90% продажів за кордон. Проте він створює і власні унікальні продукти, відомі на увесь світ. Серед них компанія Wargaming, яка створила гру World of Tanks.
Наразі галузь IT забезпечує близько 6,5% у загальній структурі економіки Білорусі, до 2023 року влада розраховувала на 10%.
- Поділитися: