У Білорусі відправили в СІЗО топ-менеджерів IT-компанії. Її засновник раніше підтримав опозицію

У Білорусі на два місяці взяли під варту чотирьох топ—менеджерів IT—компанії PandaDoc, заснованої білорусами Микитою Мікадо та Сергієм Барисюком. У компанії затримання називають помстою Мікадо, який підтримав опозиційні протести.

Про це йдеться у заяві компанії.

Перед цим, 2 вересня, у PandaDoc проводили обшуки, для допитів затримали 7 співробітників.

А 4 вересня стало відомо, що чотирьох співробітників — головну бухгалтерку, директора, директора з продажів та HR-менеджера — звинувачують у розкраданні бюджетних коштів. Вони начебто завдяки своєму службовому становищу незаконно заволоділи 107 тисячами білоруських рублів та завдали шкоди державі.

У PandaDoc заявили, що немає жодних підстав для таких звинувачень і називають співробітників «заручниками влади».

«Ці репресії проводяться, щоб тиснути і зупинити ініціативу засновників компанії. У межах особистої ініціативи вони надавали допомогу звільненим силовикам, колишні колеги яких почали проти них репресії. Метою цієї ініціативи було зупинити насильство, і вона жодним чином не була пов'язана з компанією», — йдеться у повідомленні.

Від влади просять звільнити співробітників, бо інакше PandaDoc закриє своє представництво у Білорусі.

Засновник Микита Мікадо також записав відеозвернення через це. Він заявив, що компанія буде тиснути «економічно, політично, інформаційно», зокрема не виключає, що доведеться переїхати.

Що запропонував Мікадо?

Сам Мікадо зараз живе у Сан-Франциско, де розташовується штаб-квартира компанії. 12 серпня він в Instagram запропонував білоруським силовикам фінансову допомогу. Згодом до цієї ініціативи долучився другий співзасновник PandaDoc Сергій Борисюк. Згодом ця ідея переросла в ініціативу Protect Belarus. Силовики, які відмовилися виконувати накази під час протестів, можуть звернутися за допомогою, а всі охочі можуть пожертвувати їм гроші.

Що з IT-сектором у Білорусі

Останніми роками він розвивається дуже динамічно, додатковим драйвером стало створення у Мінську Парку високих технологій і підписання президентом Лукашенком декрету «Про розвиток цифрової економіки» (набув чинності у 2018 році), який зокрема передбачає пільги для залучення іноземних інвестицій.

Парк високих технологій дозволяє зареєстрованим у ньому компаніями працювати в особливій юрисдикції зі значними податковими послабленнями та іншими преференціями. У парку вже зареєстровані понад 700 компаній, в яких працюють понад 58 тисяч співробітників.

Білоруський IT-сектор понад 90% продажів здійснює за кордон. Водночас він створює і власні унікальні продукти, відомі на увесь світ. Наприклад, мало хто не чув про компанію Wargaming, яка створила гру World of Tanks.

Наразі галузь IT забезпечує близько 6,5% у загальній структурі економіки, до 2023 року влада розраховує на 10%. За підсумками 2019 року Парк високих технологій заробив близько 2 мільярдів доларів.

Ласкаво просимо в Україну

На тлі політичної кризи в Білорусі український міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров написав, як білоруським айтішникам можна переїхати в Україну.