МЗС Польщі запросило до себе посла України. Раніше аналогічно зробило українське міністерство

Міністерство закордонних справ Польщі запросило до себе посла України. Це сталося після того, як українське відомство провело розмову з польським дипломатом на тлі висловлювань посадовця з канцелярії президента Анджея Дуди про «невдячність українців».

Про це повідомляє пресслужба польського міністерства.

МЗС оголосило, що українського посла запросили через «заяви представників української влади».

Сьогодні, 1 серпня, українське Міністерство закордонних справ запросило посла Польщі Бартоша Ціхоцького через висловлювання міністра канцелярії президента Польщі та керівника Офісу міжнародної політики Марціна Пшидача. У відомстві наголосили, що заяви про нібито невдячність українців за допомогу Польщі «не відповідають дійсності та є неприйнятними».

Що сказав Пшидач? 

Польське видання Wprost 31 липня написало, що міністр канцелярії президента Польщі прокоментував інформацію про те, що 15 вересня ЄС може скасувати заборону на імпорт агропродукції українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Він наголосив, що для країни у пріоритеті — захист інтересів польських фермерів.

«Я вважаю, що їй (Україні — ред.) варто було би почати цінувати роль, яку Польща відіграла для України протягом останніх місяців і років», — сказав Пшидач.

Що передувало?

Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина стали альтернативними транзитними маршрутами для експорту українського зерна після повномасштабного російського вторгнення і блокування чорноморських портів.

Вихід росії із «зернової угоди», про що вона заявила 17 липня, може призвести до збільшення потоків зерна через ці п’ять країн Центральної Європи.

Однак іще у квітні вони заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мала би проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.

Згодом ПольщаУгорщинаБолгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є суто компетенцією ЄС. Зрештою наприкінці квітня вдалося досягти компромісу.

Зокрема, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Проте ці агропродукти можуть перевозити через їхню територію транзитом.

Президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції в Києві висловив сподівання, що обмеження на імпорт агропродукції з України будуть пом’якшені. А президент України Володимир Зеленський вірить у повне скасування агроблокади з 15 вересня.