На Дунаї з’явилися два нові острови. Це вплине на рішення щодо демаркації кордону між Україною та Румунією
У гирлі річки Дунай неподалік від міста Кілія, що на Одещині, виявили два нові острови з боку Румунії. Прикордонна комісія за участі українських та румунських представників розгляне питання, чи впливає це утворення на демаркацію кордону між державами.
Про це повідомила Державна установа «Держгідрографія».
Острови утворилися в районі 76-78 кілометрів Кілійського гирла Дунаю з румунського боку. Їх виявили під час спостережень за місцевістю та аналізу космічної зйомки.
Українські фахівці припускають, що острови утворилися природним чином: процеси в річищі ріки постійно впливають на рельєф її дна. Зокрема, в Кілійському гирлі вони також виявили обмілілу ділянку, яка може становити небезпеку для судноплавців.
Оскільки острови виявили на ділянці Дунаю, де пролягає державний кордон між Україною та Румунією, про них повідомили Державну прикордонну службу.
«Крім того, інформація надана для опрацювання в межах роботи Змішаної українсько-румунської прикордонної комісії та врахування під час підготовки проєктів документів демаркації державного кордону між Україною та Румунією», — додають у ДУ «Держгідрографія».

Суперечки за кордон між Україною та Румунією
Між Україною та Румунією в минулому були два гучні випадки оскаржування кордону: щодо статусу острова Зміїний у Чорному морі й проведення кордону на Дунаї в районі островів Майкан і Бабина.
У 2004-2009 роках Міжнародний суд ООН розглядав позов Румунії проти України щодо належності ділянки Чорноморського шельфу біля острова Зміїний. Сталося це після того, як на шельфі виявили поклади нафти й газу, які почала розробляти українська сторона.
Суд ООН тоді підтвердив, що Зміїний належить Україні, але передав Румунії майже 80% (близько 9 тисяч квадратних кілометрів) спірної ділянки шельфу.
Острови Майкан (український) і Бабина (румунський) розташовуються на Дунаї між Україною та Румунією. За міжнародним правом морські кордони між державами мають проходити посеред фарватеру — домовленого судноплавного шляху.
Але через природні процеси прохід річкою з румунського боку у 2000-х роках замулився, і Бухарест зажадав перегляду кордонів. Тоді Майкан став би також румунським островом. У 2011 році МЗС Румунії заявляло, що не має територіальних претензій до України.
- Поділитися: