На Мадагаскарі вперше за 24 роки помітили птаха, якого вважали вимерлим

Професор Рене де Роланд з Peregrine Fund тримає тетраку малагасійську, січень 2023 року
Професор Рене де Роланд з Peregrine Fund тримає тетраку малагасійську, січень 2023 рокуTwitter / John C. Mittermeir, The Peregrine Fund

Експедиція орнітологів у віддалених тропічних лісах на північному сході Мадагаскару вперше з 1999 року зафіксувала тетраку малагасійську — птаха, якого вважали вимерлим. Його називали одним із 10 найбільш розшукуваних видів зниклих птахів.

Про це повідомляється на сайті The Peregrine Fund — некомерційної організації, яка займається збереженням диких птахів та під керівництвом якої відбулася експедиція.

Дослідники помітили малагасійську тетраку у двох різних віддалених місцях: на півострові Масуала наприкінці грудня 2022 року та поблизу міста Андапа в січні цього року.

Орнітологи наголошують, що востаннє цього птаха спостерігали в 1999 році, що зробило його одним із 10 найбільш розшукуваних загублених птахів за версією Search for Lost Birds, спільної роботи природоохоронних організацій American Bird Conservancy, BirdLife International та Re:wild.

«Тепер, коли ми знайшли тетраку малагасійську і краще зрозуміли середовище, в якому живе цей птах, ми можемо шукати його в інших частинах Мадагаскару та дізнатися про нього важливу інформацію», — заявив керівник експедиції та програмний директор The Peregrine Fund Лілі-Арісон Рене де Роланд.

Як відбувалися пошуки?

На пошуки птаха експедиція вирушила наприкінці грудня 2022 року.

Коли дослідники проїхали понад 40 годин і півдня збиралися по крутих горах до місця, де востаннє бачили птаха, то побачили, що більша частина лісу знищена та перетворена на ванільні ферми, хоча офіційно ця територія охороняється законом.

Зрештою, 22 грудня орнітологам вдалося побачити одну тетраку на півострові Масуала.

«Уся наша команда була надзвичайно щаслива та схвильована», — наголосив Арманд Бенджара з Мадагаскарської програми Peregrine Fund.

А 1 січня, через вісім днів після початку експедиції, інша частина команди помітила птаха, схожого на малагасійську тетраку, на який стрибав у густих заростях біля річки.

За словами орнітолога Джона Міттермайера з American Bird Conservancy, якщо цей вид пташок справді полюбляє перебувати біля річок, це може пояснити, чому йому вдавалося залишатися непоміченим так довго.

«Особливість спостереження за птахами в тропічних лісах полягає в тому, щоб прислухатися до пташиного крику, тому ви, природно, намагаєтеся уникати проведення часу біля бурхливих річок, де нічого не можна розчути», — пояснив Міттермайер.

В останній день експедиції, 2 січня, команда змогла зловити птаха за допомогою спеціальної сітки, щоб розгледіти його детальніше та відпустити.

Тепер команда планує поспостерігати за малагасійською тетракою з вересня по жовтень, коли на Мадагаскарі розмножується більшість птахів. Вчені сподіваються відвідати додаткові місця, які відповідають середовищу існування птахів.

Також орнітологи підкреслюють, що оскільки переважна більшість низинних тропічних лісів на північному сході Мадагаскару вже знищена, цілком ймовірно, тетрака малагасійська перебуває під загрозою зникнення.